1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zakaz stosowania plastikowych toreb, a pandemia koronawirusa. Niektóre stany USA rezygnują z obostrzeń

Zakaz stosowania plastikowych toreb, a pandemia koronawirusa. Niektóre stany USA rezygnują z obostrzeń

Massachusets i San Francisco – rządy tych stanów w obliczu pandemii koronawirusa wycofują się z ograniczeń dotyczących używania plastikowych toreb jednorazowego użytku. Niektóre stany poszły dalej i nie tylko nie zakazują używania „jednorazówek”, ale wręcz zabraniają stosowania toreb wielokrotnego użytku – w obawie, że może się na nich przenosić koronawirus. To głos rozsądku, czy skutek działania lobbystów występujących w imieniu producentów tworzyw sztucznych?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Decyzje lokalnych i stanowych władz w USA, związane z wycofaniem się z egzekwowania przepisów dotyczących używania plastikowych siatek, podyktowane są głównie obawą przed tym, że płócienne torby mogą sprzyjać przenoszeniu patogenu. W New Hampshire klienci muszą zaopatrzyć się we własne jednorazowe siatki plastikowe lub papierowe. W Massachusetts wprowadzono zakaz używania wielorazówek, a Illinois rekomenduje czasową rezygnację z ich stosowania. Kursem tym podążyło również miasto San Francisco, które zabroniło mieszkańcom przynoszenia do sklepów toreb i pojemników wielorazowego użytku. Co ciekawe, właśnie to miasto jako pierwsze w 2007 roku wprowadziło zakaz używania jednorazówek z tworzyw sztucznych.

Włodarze powołują się na rekomendacje wydane przez Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, które wskazują, że koronawirus na powierzchni materiałów może utrzymywać się do kilku godzin. Uzasadnieniem mają być też badania z 2011 roku, które wykazały, że na torbach wielokrotnego użytku znajduje się duża liczba bakterii.

Pamiętajmy jednak, że COVID-19 nie jest infekcją bakteryjną, a wirusową. Co więcej –  wypranie płóciennej torby w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza dezaktywuje patogen. Wiele wskazuje więc na to, że decyzje władz stojące w opozycji w stosunku do interesu ekologicznego mogą być wynikiem działań lobbystów związanych z wytwórcami toreb plastikowych. 

 „Narracje te fałszywie łączą starsze badania bakterii na torbach wielokrotnego użytku z nowymi badaniami lub obawami dotyczącymi koronawirusa, aby „udowodnić”, że plastikowe torby są najbezpieczniejszym sposobem zapobiegania przenoszeniu koronawirusa. Jest to nie tylko niedokładne, ale jest to szkodliwe odchylenie od ostatnich badań wykazujących, że wirus będzie utrzymywał się na plastiku dłużej, niż nad niemal każdym innym badanym materiale”skomentowała Ivy Schlegel z Greenpeace USA we wpisie na stronie internetowej organizacji.

Dodajmy, że Chiny nie tylko nie wycofały się z zakazu stosowania toreb jednorazowego użytku, ale i przymierzają się do realizacji strategii całkowitego zaprzestania produkcji takich opakowań.

Źródło: balkangreenenergynews.com, greenpeace.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.