2024 rok przyniósł rekordowy wzrost mocy w chińskim sektorze fotowoltaiki w porównaniu z wcześniejszymi latami. Dane opublikowane przez chińską Krajową Administrację Energetyczną wskazują, że Chiny wzmacniają swoją pozycję lidera na rynku energii odnawialnej.
Chiny osiągają niesamowite wyniki
Według danych Krajowej Administracji Energetycznej (NEA), Chiny zakończyły 2024 rok z imponującym wynikiem, osiągając rekordowy wzrost mocy w sektorze fotowoltaiki. Kraj ten zwiększył całkowitą zainstalowaną moc o ponad 45 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Na koniec roku przybyło 277,17 GW nowych instalacji. Oznacza to, że każdego dnia uruchamiano średnio 759 MH nowych mocy. Najwięcej instalacji powstało w grudniu – ponad 66 GW nowych elektrowni słonecznych. Łączna moc zainstalowana we wszystkich chińskich panelach słonecznych wyniosła prawie 890 GW. Według serwisu Taiyang News, początkowo przewidywany wzrost mocy oscylował wokół 220 GW, a następnie 230-260 GW.
Dane Krajowej Administracji Energetycznej potwierdzają, że to właśnie Chiny są liderem w produkcji energii odnawialnej. Do szybkiego wzrostu przyczyniły się przede wszystkim gigantyczne elektrownie fotowoltaiczne na pustyniach, w tym największa farma PV na świecie, która została uruchomiona w 2023 roku. Do imponującego wyniku przyczynił się również rozwój instalacji dachowych, połączony z niskimi cenami modułów fotowoltaicznych. Korzystne ceny były z kolei napędem dla szybkiego rozwoju sektora PV.
Od 2017 roku Chiny notują tempo wzrostu mocy instalacji fotowoltaicznych na poziomie 25 proc. wyprzedzając USA i Unię Europejską.
Chiny są liderem, Europa gaśnie
W przeciwieństwie do Chin, w Europie zanotowano widoczny spadek tempa inwestycji w sektor PV. Jak wskazuje raport SolarPower Europe, łączna moc zainstalowanej w Unii Europejskiej fotowoltaiki wzrosła tylko o kilka procent w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Szczególnie jest to widoczne w kwestii mikroinstalacji, montowanych na dachach domów. We wcześniejszych latach średni przyrost nowych mocy wynosił około 40 proc. rocznie.
Zobacz również: Chińskie panele fotowoltaiczne. Jak wpływają na rynek OZE?
Źródło: National Energy Administration, Reuters
Fot: Canva
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.