Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Co warto wiedzieć o oknach dachowych?

Co warto wiedzieć o oknach dachowych?

Okna dachowe pozwalają na dobre doświetlenie poddasza, które stanowi część mieszkalną domu. Jakie są zalety okien dachowych i o czym trzeba pamiętać przy zakupie?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Okna dachowe, inaczej połaciowe, są montowane w połaci dachu pod kątem, który odpowiada nachyleniu dachu. Dzięki temu okno wtapia się w dach, zapewniając estetyczny wygląd. Wiele osób zastanawia się jednak, czy zastosować na strychu okna dachowe, czy też wybrać klasyczne okna ścienne. Czy okna dachowe to dobry wybór?

Okna dachowe – kiedy się sprawdzą?

Jeśli strych ma stanowić część mieszkalną domu, okno dachowe jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, ponieważ pozwala dużo lepiej doświetlić pomieszczenie niż tradycyjne okna ścienne. Okna dachowe stosuje się więc w większości nowych budynków. Poddasze często jest aranżowane jako jedno pomieszczenie, a duża przestrzeń wymaga dobrego doświetlenia, aby wnętrze było komfortowe i nie wymagało doświetlania sztucznym światłem w ciągu dnia. Okna dachowe sprawdzą się jednak nie tylko w pomieszczeniach, które mają służyć jako przestrzeń mieszkalna, ale również wtedy, gdy chcemy przechowywać na strychu nieużywane przedmioty. Okno jest wtedy bardzo ważne, ponieważ nie tylko sprawia, że czujemy się na strychu komfortowo, ale też możemy wywietrzyć pomieszczenie, które służy jako składzik.

Jakie zalety mają okna dachowe?

Choć niektórzy obawiają się zastosowania okien dachowych, mają one wiele zalet, które sprawiają, że ten typ okien jest niezastąpiony na poddaszu. Jedną z istotnych zalet jest fakt, że dostęp do takiego okna z zewnątrz jest mocno ograniczony. Jego nachylenie sprawia, że nie musimy się obawiać, że ktoś będzie nas podglądał, dzięki czemu zawsze będziemy mogli czuć się komfortowo. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy na poddaszu znajduje się sypialnia. Również włamywacz nie dostanie się na strych, okno dachowe jest więc bezpiecznym rozwiązaniem. 

Jako że okna dachowe występują w wielu wersjach kolorystycznych i stylach, można w dowolny sposób zaaranżować pomieszczenie. Takie okna są też wygodne w użytkowaniu i pozwalają na dobre doświetlenie wnętrza. Dostarczają one nawet o 50% więcej światła niż tradycyjne okna. Jest to istotne, ponieważ dzięki temu otrzymujemy jasne pomieszczenie, które przełamuje postrzeganie strychu jako ponurego miejsca w domu. Warto też pamiętać, że okna dachowe nie naruszają konstrukcji dachu i można je zamontować zarówno na dachu spadzistym, jak i o niewielkim kącie nachylenia.

Jakie okna dachowe wybrać?

Aby urządzić funkcjonalne poddasze, należy dobrze przemyśleć wybór okien dachowych. Jeszcze do niedawna standardem były okna dachowe obrotowe. Ten model pozwala na dobre doświetlenie pomieszczeń oraz ich skuteczne wietrzenie. Tego typu okno otwiera się tylko obrotowo, a maksymalny kąt obrotu wynosi 180 stopni. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ pozwala umyć zewnętrzną szybę i obsłużyć markizę zamontowaną na zewnątrz. Z kolei okna dachowe o podwyższonej osi obrotu są bardziej zaawansowanym modelem okien obrotowych. Jako że oś obrotu jest umieszczona powyżej połowy okna, nawet wysokie osoby mogą podejść do jego krawędzi. Ten model pozwala dobrze doświetlić wnętrze i przewietrzyć je. Atutem jest też szeroki widok na krajobraz. 

Okna dachowe o podwyższonej osi obrotu pełnią też funkcję okna uchylno-obrotowego, gdzie dolna część skrzydła jest oknem klapowym, a górna daje dodatkowe doświetlenie. Innym modelem, na który warto zwrócić uwagę, są okna dachowe panoramiczne, które mają duże rozmiary. Dzięki temu do wnętrza wpada dużo światła, a duży kąt uchylenia skrzydła sprawia, że można z łatwością wyjść na dach. Poza wyborem modelu okna, duże znaczenie ma również liczba i wielkość okien, na które się zdecydujemy. Zwykle lepiej postawić na kilka mniejszych okien zamiast jednego dużego, ponieważ w ten sposób lepiej doświetlimy wnętrze. Większa liczba okien da też równomierny rozkład światła. 

O czym warto pamiętać, wybierając okna dachowe?

Montując okna dachowe, warto pamiętać o kilku szczegółach, dzięki którym zyskamy funkcjonalne wnętrze. Wiele osób obawia się, że latem temperatura na poddaszu będzie zbyt wysoka. Warto jednak wiedzieć, że okna dachowe umożliwiają zamontowanie markiz, czy też rolet zewnętrznych, które zatrzymują promienie słoneczne i nie pozwalają na nagrzewanie się pomieszczenia. Aby zadbać o równomierne rozprowadzenie ciepła po pomieszczeniu zimą, należy pamiętać, że pod każdym oknem powinien znajdować się grzejnik, o ile tylko na poddaszu nie ma ogrzewania podłogowego. 

Miejsce, w którym znajduje się kaloryfer, musi sprzyjać cyrkulacji powietrza, a cyrkulacja z rozszczelnionych okien pozwala na lepsze rozchodzenie się powietrza. Wybierając okna wyposażone w nawiewnik, nawet przy szczelnie zamkniętym oknie umożliwiamy wentylowanie pomieszczenia. Choć wiele osób uważa, że przez okno dachowe widok jest ograniczony, wcale nie musi tak być. Jeśli zamówimy okna o odpowiedniej wysokości i wybierzemy model, który zapewnia dobrą widoczność, będziemy mogli podziwiać panoramę okolicy. Okna dachowe są więc niezastąpione, jeśli chcemy uczynić ze strychu przestrzeń mieszkalną.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.