W Czechach powstanie pierwszy magazyn energii

W Czechach powstanie niebawem przemysłowy, bateryjny magazyn energii. Uruchomi go czeska firma specjalizująca się w budowie elektrowni fotowoltaicznych. Obejmie on pięć instalacji przechowujących energię – cztery z nich to elektrownie szczytowo-pompowe, a piąta to magazyn energii w technologii vanadium redox flow, uruchomiony w 2015 roku. Jego moc sięga aż 30 kW.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Wszystko za sprawą inwestycji Solar Global, jednego z wiodących producentów energii słonecznej w Czechach. Celem firmy jest handel energią dla licznych własnych elektrowni fotowoltaicznych. Dzięki temu przedsiębiorstwu pojawi się pierwszy magazyn w technologii litowo-jonowej w tym kraju. Budową przemysłowego, bateryjnego magazynu energii, którego moc osiągnie 1 MW, zajmie się czeski deweloper. Instalacja zostanie scalona z działającą już farmą fotowoltaiczną w miejscowości Prakšice, znajdującej się w południowo-wschodniej części państwa.

Inwestycja zostanie dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, ponieważ usprawni pracę lokalnej sieci elektroenergetycznej. Planowane uruchomienie magazynu ma nastąpić w czwartym kwartale tego roku.

Podobny projekt ma powstać w Polsce do 2019 roku. Odpowiedzialni za nią będą Energa, Hitchi i Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Zbudowany ma zostać system ochrony sieci elektrycznej, zarządzający dużą liczbą farm wiatrowych. Wykorzystany do tego zostanie system automatyki SPS oraz hybrydowy magazyn energii elektrycznej BESS znajdujący się przy farmie wiatrowej Bysta. Magazyny energii cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony krajów, które planują poszerzać procentowy udział energii odnawialnej w ogólnym zużyciu rocznym.