Czeska stacja ładowania z baterią i instalacją PV

Czeski koncern energetyczny ČEZ zaprezentował pierwszą stację szybkiego ładowania razem z przyłączonym do niej magazynem energii oraz mikroinstalacją fotowoltaiczną. Konstrukcja sprawia, że urządzenia nie wymagają połączenia z siecią energetyczną.

W miejscowości Vestec pod Pragą, pojawiła się pilotażowa stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że będzie ona wspomagana przez magazyn energii elektrycznej. Baterię z kolei będzie ładowała instalacja fotowoltaiczna. Taka instalacja umożliwia ładowanie nawet siedmiu pojazdów, a w przypadku awarii sieci, nadal zachowa swoją funkcjonalność.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Zamontowana wielka bateria jest zdolna przechowywać 275 kWh mocy. Łączna moc przyłączonych do niej modułów wynosi 20kWp. Część wykorzystanych technologii dostarczyła firma ABB, a cały projekt zrealizował czeski koncern CEZ ČEZ, dzięki unijnemu programowi finansowania CEF (Connecting Europe Facility) – temu samemu, który wspiera GeenWay Polska.

Obecnie ČEZ ma najwięcej stacji ładowania w Czechach, w około 120 lokalizacjach. Umożliwiają one ładowanie DC do 50 kW w standardach CHAdeMO i CCS – szybkie ładowanie, a także ładowanie AC z mocą do 22 kW. Liczba stacji z szybkim ładowaniem ma wzrosnąć do 200. Na czeskim rynku motoryzacyjnym, zarejestrowano około 3 000 samochodów elektrycznych. Dwa lata temu dopuszczono do jazdy około 400, w minionym roku 725. Natomiast w ciągu ostatnich 9 miesięcy zarejestrowano 611 elektryków.

fot: CEZ