Czeska stacja ładowania z baterią i instalacją PV

Czeski koncern energetyczny ČEZ zaprezentował pierwszą stację szybkiego ładowania razem z przyłączonym do niej magazynem energii oraz mikroinstalacją fotowoltaiczną. Konstrukcja sprawia, że urządzenia nie wymagają połączenia z siecią energetyczną.

W miejscowości Vestec pod Pragą, pojawiła się pilotażowa stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że będzie ona wspomagana przez magazyn energii elektrycznej. Baterię z kolei będzie ładowała instalacja fotowoltaiczna. Taka instalacja umożliwia ładowanie nawet siedmiu pojazdów, a w przypadku awarii sieci, nadal zachowa swoją funkcjonalność.

Zamontowana wielka bateria jest zdolna przechowywać 275 kWh mocy. Łączna moc przyłączonych do niej modułów wynosi 20kWp. Część wykorzystanych technologii dostarczyła firma ABB, a cały projekt zrealizował czeski koncern CEZ ČEZ, dzięki unijnemu programowi finansowania CEF (Connecting Europe Facility) – temu samemu, który wspiera GeenWay Polska.

Obecnie ČEZ ma najwięcej stacji ładowania w Czechach, w około 120 lokalizacjach. Umożliwiają one ładowanie DC do 50 kW w standardach CHAdeMO i CCS – szybkie ładowanie, a także ładowanie AC z mocą do 22 kW. Liczba stacji z szybkim ładowaniem ma wzrosnąć do 200. Na czeskim rynku motoryzacyjnym, zarejestrowano około 3 000 samochodów elektrycznych. Dwa lata temu dopuszczono do jazdy około 400, w minionym roku 725. Natomiast w ciągu ostatnich 9 miesięcy zarejestrowano 611 elektryków.

fot: CEZ