Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy lodówka Samsung może być zasilana z systemu fotowoltaicznego?

Czy lodówka Samsung może być zasilana z systemu fotowoltaicznego?

Domek letniskowy, budynek na działce ROD czy przyczepa kempingowa to przykłady miejsc, w których idealnie sprawdzają się systemy fotowoltaiczne. Można je wykorzystywać do oświetlenia oraz zasilania sprzętu RTV lub AGD. W przypadku tego ostatniego największym wyzwaniem jest zapewnienie odpowiedniej ilości energii dla lodówki. Ma dość duże zapotrzebowanie na prąd, który do tego powinien być do niej dostarczany przez całą dobę. Planujesz zakup chłodziarki-zamrażarki marki Samsung i zastanawiasz się, czy fotowoltaika nada się do jej zasilenia? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule – zapraszamy do lektury!

Reklama

Zacznij od wyboru odpowiedniej lodówki do zasilania z fotowoltaiki

Stosunkowo niewielka instalacja fotowoltaiczna może zasilić lodówkę pod warunkiem, że jest ona bardzo energooszczędna. Kupując taki sprzęt z myślą o podłączeniu do fotowoltaiki, zwróć przede wszystkim uwagę na dobowe zużycie energii.

W dobrych sklepach, takich jak na przykład Neonet, każda lodówka Samsung ma dokładnie opisane parametry techniczne. Pośród nich znajdziesz zapotrzebowanie na prąd, w tym nawet szacunkowe roczne zużycie. Oprócz tego zwróć uwagę na tzw. klasę energetyczną. Zgodnie z nowym standardem oznacza się ją kolejnymi literami alfabetu od „A” do „G” – odpowiednio od najmniejszego do największego zapotrzebowania na energię elektryczną na przestrzeni roku.

System fotowoltaiczny do zasilania lodówki – o czym trzeba pamiętać?

W ciągu dnia nawet przy niepogodzie system fotowoltaiczny będzie w stanie wyprodukować tyle energii, aby efektywnie zasilać lodówkę. Warunkiem jest montaż instalacji o odpowiednio dobranej mocy. To jeden z powodów, dlaczego najlepiej zacząć od zakupu chłodziarki, a dopiero później skupić się na fotowoltaice.

Jednak pamiętaj, że wraz z zachodem słońca instalacja przestanie działać. Z tego powodu częścią systemu zasilającego lodówkę musi być akumulator. Należy podłączyć go do przetwornicy zmieniającej napięcie stałe 12 V na zmienne 230 V. Nocą będzie zasilać sprzęt, natomiast za dnia powinien być ładowany z systemu fotowoltaicznego. Ważne jest więc, aby fotowoltaika miała odpowiedni zapas mocy, a jednocześnie mogła dostarczać prąd do chłodziarki oraz baterii.

Jaki akumulator jest potrzebny do zasilania lodówki nocą?

Aby ustalić, jaką pojemność musi mieć akumulator, żeby przez całą noc zapewnić działanie lodówki, wykonaj proste obliczenia matematyczne. Wielkość ta jest podawana w amperogodzinach (Ah) i wystarczy pomnożyć ją przez napięcie robocze, czyli 12 V. Wynik otrzymasz w watach (W). Przykładowo, bateria o pojemności 80 Ah może dostarczyć około 960 W (80 Ah x 12 V). Jeśli lodówka ma moc 100 W, akumulator jest w stanie zasilać ją przez ok. 9,5 godziny. Pamiętaj, że w tych wyliczeniach pomija się straty energii na przetwornicy.

Która lodówka Samsung będzie najlepsza do zasilania fotowoltaiką?

Jak wspominaliśmy, im bardziej energooszczędny sprzęt, tym łatwiej przez całą dobę zasilać go z instalacji fotowoltaicznej połączonej z akumulatorem. W przypadku urządzeń Samsung godne polecenia są przede wszystkim modele bez zamrażarki, a więc m.in.:

  • RR25A5470AP,
  • RR39A7463AP,
  • RR39M7565B1.

Każdy z nich zużywa około 0,32 kWh energii na dobę.

W przypadku chłodziarek-zamrażarek polecamy modele o możliwie najwyższej klasie energetycznej. Przykładem jest lodówka Samsung RB38T776CB1 pobierająca ok. 0,47 kWh prądu na dobę.

Kup nowoczesną lodówkę Samsung w dobrym sklepie!

Jak widzisz, marka Samsung ma w swojej ofercie wiele energooszczędnych lodówek, które możesz zasilać nawet fotowoltaiką. Jeśli szukasz najlepszych modeli, funkcjonalnych i zużywających niewiele prądu, zajrzyj do sklepu Neonet. Znajdziesz tam ogromny wybór sprzętu tego producenta i otrzymasz profesjonalne wsparcie podczas jego wyboru!

fot. główne: 123rf.com/belchonock

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.