Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Awaria zasilania. Czy blackout może się zdarzyć i jak się na niego przygotować?

Awaria zasilania. Czy blackout może się zdarzyć i jak się na niego przygotować?

Niezależnie od przyczyny braku mocy zwłaszcza teraz warto przygotować się na przerwy w dostawie energii elektrycznej. Jak przygotować się na blackout, który może trwać od kilku minut, przez wiele godzin, a nawet dni?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Czym jest blackout?

Blackout, czyli awaria systemu to nagła przerwa w dostawie energii elektrycznej. Do awarii systemu dochodzi najczęściej niespodziewanie, a przerwa w dostawie energii utrzymuje się przez jakiś czas. Brak napięcia w sieci dystrybucyjnej może być spowodowany kilkoma czynnikami. 

Awaria zasilania i co dalej?

Przyczyny pojawienia się blackoutu to m.in. zdarzenia losowe i wypadki, anomalie pogodowe i klęski żywiołowe, awarie sieci i elektrowni, a także brak niezależności energetycznej i poleganie za zewnętrznych dostawcach paliw (jak w przypadku braków gazu i zależności od Rosji). Ostatnia kilkunastogodzinna awaria prądu w Polsce miała miejsce w 2008 roku. Trwała wówczas 15 godzin, ale teraz sytuacja pogorszyła się, także przez kryzys energetyczny na całym kontynencie.

Porywisty wiatr, burza, powódź, a w ekstremalnych przypadkach huragan mogą prowadzić do uszkodzeń linii energetycznych. Awarii może ulec nawet własne źródło zasilania, dlatego nawet jeżeli nie opieramy się na paliwach kopalnych jako źródłach energii elektrycznej, a posiadamy własną instalację, musimy być przygotowani na jej awarię. 

Chociaż w Europie Środkowej nie tak często stykamy się z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, to w coraz większym stopniu jesteśmy narażeni na ich występowanie. Ogromne opady deszczu w letnich miesiącach wywołały katastrofalne skutki, chociażby w Niemczech. Dodatkowo w okresie szczytowego zapotrzebowania na moc, jakim są miesiące zimowe, może nastąpić awaria sieci – na nią jesteśmy coraz bardziej narażeni. Odchodzenie od paliw kopalnych i równolegle brak wystarczających mocy z OZE i innych źródeł energii, mogą skutkować przerwą w dostawie, czyli blackoutem. 

Jak przygotować się na blackout?

Polegamy na energii elektrycznej w każdej dziedzinie życia: w pracy, w domu, gotujemy, jeśli nie na gazie, to na płycie indukcyjnej, oglądamy TV, ładujemy sprzęty elektroniczne, oświetlamy mieszkanie i podwórko. Można wyliczać bez końca. Co jest najlepszą metodą na zabezpieczenie się przed awarią? W zależności od źródła problemu, czasu trwania awarii i grubości portfela, możemy zdecydować, co będzie skutecznym sposobem.

Agregat

Generator prądotwórczy stosowany jest wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do standardowego źródła zasilania. Również stosowany jest w przypadku awarii i przerw w dostawie energii elektrycznej. Agregat najczęściej zasilany jest konwencjonalnymi paliwami kopalnymi: benzyną, olejem napędowym, LPG, gazem ziemnym lub metanem. Można również wybrać agregat zasilany akumulatorem. Trzeba przygotować się jednak na możliwość skróconego czasu pracy urządzenia.

Off-grid – dom poza siecią

Niezależność energetyczna to marzenie wielu. Jeżeli nie polegamy na zewnętrznej sieci dystrybucyjnej mamy możliwość efektywnego wykorzystania energii według potrzeb. To rozwiązanie nie wymaga też przekształcania prądu stałego DC na zmienny AC.


Dodatkową zaletą rozwiązania off-grid jest odciążenie systemu elektroenergetycznego. Każdy, kto decyduje się na inwestycję w off-grid musi być przygotowany na inwestycje w urządzenia do przechowywania energii, wybrać mocniejszy, a zarazem droższy typ instalacji. Ryzykowne może być też korzystanie z jednego źródła OZE, które może być po prostu zawodne przez różne warunki atmosferyczne.

Zabezpieczenie domowej elektroniki

Sprzęt elektroniczny jest narażony i wrażliwy na skoki i wzrosty napięcia występujące zwłaszcza podczas burzy. Urządzenia posiadające tranzystory, układy scalone, czy mikroprocesory, powinny posiadać zabezpieczenia, czyli ograniczniki przepięć. Oprócz ochrony przed skokami napięć i przepięciami ograniczniki dają czas na wyłączenie sprzętów bez ryzyka, że się spalą lub, że stracisz dane.

Awaryjne światło

Latarki LED, czołówki, lampki solarne, świeczki, zapalniczki, zapałki. To pierwsze narzędzia, po jakie powinniśmy sięgać podczas awarii światła. Mieć zawsze naładowaną latarkę pod ręką, to jak trzymać w domu wypłaconą gotówkę na czarną godzinę. Przydatna będzie latarka awaryjna z dynamem, która świeci poprzez potrząsanie nią.

Czas urozmaicić można sobie także dzięki świecącemu kominkowi z tzw. tea-lightem i olejkiem zapachowym. W przypadku awarii sieci oszczędzaj swój telefon komórkowy – latarka pożera sporą część baterii z komórki.

Inne przydatne rzeczy i formy pomocy podczas blackoutu:

  • zapas jedzenia gotowego do spożycia bez obróbki,
  • camping gaz,
  • zapasy wody w butelkach,
  • koce,
  • rękawiczki,
  • namiot,
  • scyzoryk,
  • apteczka,
  • sąsiedzi.

Przydatny w czasie blackout’u może okazać się także samochód elektryczny:

źródło: wired.com, federacja-konsumentow.org, eura-tech.eu

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.