Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Odnawialny gaz ziemny: czy to dobry krok w kierunku obniżenia emisji?

Odnawialny gaz ziemny: czy to dobry krok w kierunku obniżenia emisji?

Odnawialny gaz ziemny (RNG), czyli biometan zasilił kanadyjską flotę morską Seaspan Ferries Corporation, aby zmniejszyć wpływ branży wodnej na globalne ocieplenie. Czy RNG rzeczywiście jest ekologicznym paliwem?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

RNG, czyli odnawialny gaz ziemny

Odnawialny gaz ziemny (ang. RNG, Renewable natural gas), znany również pod nazwą zrównoważony gaz ziemny (ang. SNG, Substitute natural gas) lub po prostu biometan. RNG to paliwo, które ma uczestniczyć w transformacji energetycznej wielu sektorów gospodarki, w tym branży wodnej.

RNG posiada 90% stężenie metanu, jego jakość jest podniesiona do klasy biogazu. Odnawialny gaz ziemny to podzbiór syntetycznego gazu ziemnego lub zastępczego gazu ziemnego. Dzięki swojej postaci RNG można przesyłać za pośrednictwem istniejących już gazociągów.

RNG a obniżanie śladu węglowego

Seaspan Ferries jako pierwsza morska flota w Kanadzie wykorzystała RNG, aby jak twierdzi, zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o ponad 85% w porównaniu z tradycyjnym olejem napędowym. Seaspan Ferries przy współpracy z firmą FortisBC Energy, uzyskała źródło certyfikowanego i neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla RNG.

Podobnie jak konwencjonalny gaz ziemny, RNG może być wykorzystywany jako paliwo transportowe w postaci CNG (sprężonego gazu ziemnego) lub LNG (cieklegociekłego gazu ziemnego). Odnawialny gaz ziemny zastosowany przez jednostkę został zatwierdzony przez Ministerstwo Energii, Kopalń i Innowacji Niskoemisyjnych Kolumbii Brytyjskiej (BC) jako element strategii włączenia niskoemisyjnych paliw dla transportu.

RNG stosowany w naszej flocie w połączeniu z tradycyjnym gazem ziemnym, pozwoli nam dążyć do celów redukcji emisji i wywrze rzeczywisty wpływ na nasz ślad węglowypowiedział dyrektor ds. inżynierii floty i rozwoju statków w Seaspan, Harly Penner i dodał, że RNG jest ważnym elementem na drodze do zrównoważonego rozwoju.

RNG we flocie morskiej ma zmniejszyć emisje z sektora za pomocą istniejącej już infrastruktury.

Pozwala nam to również wykorzystać rosnącą produkcję RNG w naszym regionie. Nie możemy się doczekać dalszej pracy i efektów naszych wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju w najbliższej przyszłości dodał dyrektor Penner.

Przeczytaj też, co minister klimatu i środowiska mówi o gazie ziemnym i energii jądrowej w Polsce.

źródło: seaspan.com, bioenergy-news.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.