Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Biały Dom o zmianach klimatu: „to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa USA”

Biały Dom o zmianach klimatu: „to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa USA”

Raporty opublikowane w czwartek 21 października przez służby USA przedstawiły zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, jakie stwarzają zmiany klimatyczne. Biały Dom o zmianach klimatu mówi jednoznacznie: to zagrożenie. Jak i w jakim tempie zmieniające się wzorce pogodowe wpłyną na stabilność sytuacji na świecie?

Reklama

Biały Dom o zmianach klimatu: to zagrożenie

Raport Pentagonu, który został przedłożony Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, mówi, że wojsko zacznie uwzględniać konsekwencje zmian klimatycznych dla bezpieczeństwa w swoich operacjach i zacznie wydawać więcej pieniędzy na analizę klimatu w odniesieniu do bezpieczeństwa narodowego.

Według raportu wywiadu fizyczne skutki zmian klimatu zwiększą prawdopodobieństwo niestabilności i konfliktów wewnętrznych w krajach rozwijających się. To z kolei może stworzyć dodatkowe wymagania wobec amerykańskich zasobów dyplomatycznych, gospodarczych, humanitarnych i wojskowych.

Już doświadczamy niszczycielskiego wpływu, jaki klimat wywarł na prawie każdy aspekt naszego życia – od braku bezpieczeństwa żywności i wody po infrastrukturę i zdrowie publiczne – ostrzega biały dom w oświadczeniu.

Te wyzwania w zakresie bezpieczeństwa są jednymi z wielu powodów, dla których administracja priorytetowo potraktowała kryzys klimatyczny zarówno jako podstawowy element naszego bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznejmówi treść komunikatu.

Raport wywiadowczy, opublikowany przez Narodową Radę Wywiadu i mający odzwierciedlać poglądy amerykańskich agencji wywiadowczych jako całości, mówi, że zagrożenia związane z klimatem dla bezpieczeństwa narodowego prawdopodobnie wzrosną do 2040 roku. Biały Dom o zmianach klimatu mówi jednoznacznie: to zagrożenia dla stabilności i bezpieczeństwa.

Trzy kluczowe wnioski o zmianach klimatu

W raporcie podkreślono trzy kluczowe wnioski:

  1. Napięcia geopolityczne prawdopodobnie będą rosły. Wpływ na nie będą mieć debaty, które z państw powinny podjąć działania i zapłacić za łagodzenie zmian klimatu.
  2. Fizyczne skutki zmiany klimatu zaognią sytuację polityczną w punktach zapalnych, takich jak Arktyka.
  3. Kraje rozwijające się, które są najmniej zdolne do przystosowania się do zmian klimatu, poniosą główny ciężar skutków globalnego ocieplenia i innych procesów.

– Departament Obrony USA zamierza nadać priorytet finansowaniu wsparcia ćwiczeń, gier wojennych, analiz i badań wpływu zmian klimatu na misje, operacje i globalną stabilność DOD” – mówi raport Pentagonu

– W porozumieniu z sojusznikami i partnerami DOD będzie pracował nad zapobieganiem, łagodzeniem, rozliczaniem i reagowaniem na zagrożenia dla obronności i bezpieczeństwa związane ze zmianami klimatu – czytamy w raporcie.

Publikacja dokumentów, ogłoszona przez Biały Dom, ma miejsce, gdy prezydent Joe Biden przygotowuje się do udziału w COP26, konferencji klimatycznej ONZ w Glasgow. Szczyt rozpocznie się 31 października i potrwa do 12 listopada.

źrodło: phys.org, whitehouse.gov

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.