Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Królowa Elżbieta II weźmie udział w szczycie klimatycznym COP26

Królowa Elżbieta II weźmie udział w szczycie klimatycznym COP26

Brytyjska królowa będzie gościem kluczowej konferencji ONZ poświęconej zmianom klimatu. COP26 odbędzie się w dniach 1 do 12 listopada w Glasgow w Szkocji. Gospodarzem wydarzenia jest Boris Johnson, brytyjski premier.

Reklama

Jej Wysokość Królowa na COP26

W szczycie weźmie udział ok. 20 tys. delegatów ze 196 państw. W Glasgow mają pojawić się m.in. Joe Biden, prezydent USA czy papież Franciszek. Gospodarzem COP26 jest Boris Johnson, brytyjski premier. Pod koniec sierpnia organizatorzy podali, że do gości spotkania dołączy brytyjska królowa Elżbieta II.

– Jestem absolutnie zachwycony, że Jej Wysokość Królowa weźmie udział w COP26 – napisał na Twitterze Alok Sharma, który przewodniczy konferencji.

Do światowych liderów i opinii publicznej podczas COP26 przemówi również David Attenborough, słynny biolog i popularyzator wiedzy przyrodniczej.

Rozmowy o klimacie

Spotkanie koncentruje się wokół tematu ograniczenia wzrostu temperatury na świecie do 1,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej oraz sposobów na zmniejszenie skutków kryzysu klimatycznego. Ważnym aspektem będzie także uzgodnienie daty zaprzestania wykorzystania węgla. Wydarzenie odbywa się w czasie, gdy każdego dnia docierają do nas informacje na temat ekstremalnych zjawisk pogodowych – fal upałów i pożarów w niektórych częściach Ameryki Północnej, południowej Europy i Afryki Północnej, a także powodzi w Chinach czy Europie Zachodniej. Uczestnicy COP26 z pewnością skupią się na wnioskach płynących z najnowszego raportu Międzyrządowego Zespołu ONZ ds. Zmian Klimatu, w którym stwierdzono, że negatywny wpływ człowieka na klimat jest „jednoznaczny”.

A co z mięsem?

Chociaż szczyt klimatyczny jest bardzo ważny, a jego uczestnicy poruszą wiele istotnych tematów to wywołuje też spore kontrowersje. Jedną z nich jest obecność potraw mięsnych w menu. Apel w sprawie usunięcia mięsa i nabiału z menu i serwowania tylko wegańskiego jedzenia podczas wydarzenia wystosował Alan Cumming, szkocki aktor, pisarz i aktywista. Cumming argumentuje swoją petycję dobrostanem zwierząt, ale też oszczędnością surowców i ograniczeniem CO2 związanym z produkcją mięsa. Drugi szeroko komentowany aspekt to obecność gości z całego świata. Większość z nich przybędzie do Glasgow drogą lotniczą.

Zapowiedź udziału w COP26 brytyjskiej królowej skomentowały też środowiska aktywistów. Przedstawiciele brytyjskiego Extinction Rebellion żądają natychmiastowego wprowadzenia przez królową zakazu używania paliw kopalnych we wszystkich nowych inwestycjach.

Wydarzenie na światową skalę

Ubiegłoroczne spotkanie zostało przeniesione z powodu pandemii COVID-19. COP26 będzie jednym z największych wydarzeń międzynarodowych, które odbędą się nie w formie online od początku pandemii. Brytyjski rząd ogłosił w czerwcu, że zaoferuje szczepionki przeciw COVID-19 wszystkim uczestnikom.

źródło: gazetaprawna.pl, twitter.com/COP26, edition.cnn.com, fot. Mark de Jong/Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.