1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsza zeroemisyjna kopalnia na świecie powstanie w Polsce!

Pierwsza zeroemisyjna kopalnia na świecie powstanie w Polsce!

Prezes spółki polskiej miedzi KGHM ogłosił na Forum Ekonomicznym w Karpaczu pierwszy na świecie projekt kopalni zeroemisyjnej. Kopalnia ma powstać w Bytomiu Odrzańskim w województwie lubuskim i będzie bezemisyjna. To nie jedyny innowacyjny projekt górniczy planowany na najbliższe lata.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Pionierska kopalnia

Jednym z ogłoszonych innowacyjnych projektów górniczych, przez szefa spółki KGHM jest otwarcie pierwszej na świecie zeroemisyjnej kopalni miedzi. Będzie ona położona na złożach znajdujących się niedaleko obecnej działalności spółki w Bytomiu Odrzańskim. Według firmy ta lokalizacja to największe tego typu złoże w Europie i jedno z największych na świecie.

Więcej o skali wydobywania miedzi zarówno w Polsce jak i na świecie dowiesz się z naszego artykułu:

Obecnie projekt jest w fazie eksploatacji złoża. Planowane jest zminimalizowanie emisji CO2 do minimum, lub może nawet do zera poprzez wprowadzenie eklektycznych maszyn.

Całość inwestycji ma wynieść 3 mld złotych. Chludziński podkreślił, że wymienione środki mają być przeznaczone wyłącznie na polski rynek.

dFev0q3eE6oFBJd1pOqMdNb8taLaStNis7R

Fot: ogłoszenie prezesa KGHM/ źródło: PAP

Chciałbym maksymalnie przyspieszyć ten projekt – mówi Marcin Chludziński prezes miedziowej spółki – Powołujemy w tej chwili specjalny ośrodek, który będzie projektował tę kopalnię w taki sposób, żeby to był pierwszy w świecie, również oczywiście pierwszy w Europie, projekt kopalni zeroemisyjnej. Będziemy tam zużywać czystą energię, maszyny będą elektryczne, co sprawi, że emisja CO2 będzie mała albo zerowa. To jest prawdziwa ekologia w górnictwie miedzi – dodaje.

Wydobywanie nawozów

Drugim ogłoszonym przez miedzianą spółkę projektem górniczym jest wydobywanie soli potasowych nazywanych polihalitami.  Mówiąc prościej, jest to jeden z typów ekologicznego nawozu, na który obecnie jest spore zapotrzebowanie. 

W tym przypadku projekt jest już w fazie końcowej identyfikacji złoża.

– Polihalit to jest coś, co zawiera wapń, siarkę, magnez, wszystko co jest potrzebne do wzrostu roślin i zarówno na rynku europejskim jak i na rynku amerykańskim jest to pożądany surowiec. Takie projekty górnicze funkcjonują i powstają np. w Wielkiej Brytanii. Nie obawiamy się o odpowiedź rynkową, chcemy jak najszybciej przejść do fazy budowy, ale faza budowy kopalni to nie jest miesiąc. Sama budowa to jest okres od trzech do pięciu lat – podaje Marcin Chludziński.

Źródło: PAP, glos24.pl, portalkomunalny.pl, tygodnikkrag.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.