Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwszy na świecie samolot z konopi zasilany olejem konopnym! Jest 10 razy mocniejszy niż stal

Pierwszy na świecie samolot z konopi zasilany olejem konopnym! Jest 10 razy mocniejszy niż stal

Pierwszy na świecie samolot z konopi to projekt kanadyjskiej firmy Hempearth. Wszystko: od siedzeń przez ściany i poduszki aż po paliwo napędzające silnik pochodzi z tych włóknistych roślin. Jak to możliwe?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Pierwszy na świecie samolot z konopi

Kompozyty konopne, z których wykonana jest konstrukcja (w 75%), to autorski projekt firmy. Samolot może zabrać na pokład czterech pasażerów i jednego pilota. Rozpiętość skrzydeł wynosi 11 metrów. 

Zobacz film z eksperymentalnego lotu tą maszyną:

Po co budować samolot z konopi?

Jak twierdzi firma, ich materiał konopny jest 10 razy silniejszy niż stal. Oznacza to, że jest bardziej elastyczny niż stop żelaza z węglem i może wytrzymać znacznie większy ciężar. To wręcz doskonałe parametry dla materiałów, które można zastosować w lotnictwie.

To jest przyszłość, jakiej wszyscy chcemy tutaj na Ziemi mówi założyciel firmy Hempearth, Derek Kesek, wskazując na potencjał konopi jako materiału budowlanego. 

Według autorów tradycyjne materiały dla przemysłu lotniczego są cięższe niż konopie, toksyczne, a do tego nietrwałe. Większość producentów do budowy samolotów używa aluminium i włókna szklanego. Konopie są znacznie lżejsze i dlatego konstrukcje z ich zastosowaniem wymagają znacznie mniej paliwa, aby wzbić się w powietrze.

Ekologiczny samolot 

Co najważniejsze, konopie są materiałem przyjaznym dla środowiska. Wymagają znacznie mniejszego zużycia wody i ziemi do wzrostu niż np. bawełna, a nawet przywracają glebie składniki odżywcze w procesie zwanym fitoremedytacją.

W porównaniu ze stalą, która wymaga wydobycia, czy włóknem węglowym wytwarzanym z plastiku, konopie prawie nie mają negatywnego wpływu na środowisko.

Paliwo służące do zasilania samolotu także pochodzi z konopi. Jego twórcy podają, że ich mieszanka biopaliw lotniczych może zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza spowodowane ruchem lotniczym o 50-70%.

Kontrakt produkcyjny podpisany przez Hempearth Group z firmą Velocity jest w mocy, a prace nad samolotem trwają. Założona w 2012 roku firma Hempearth sprzedaje również deski surfingowe, oleje i plastik z konopi – wszystko w 100% wykonane z tych włóknistych roślin. Firma opracowała także pierwszy na świecie… telefon z włóknami konopnymi.

Konopie mogą służyć także do budowy domów. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz artykuł:

źródło: hempearth.ca, advancedbiofuelsusa.info, youtube.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.