1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Konstytucja chroni przyrodę, czyli bezprecedensowa decyzja w Ekwadorze

Konstytucja chroni przyrodę, czyli bezprecedensowa decyzja w Ekwadorze

Sąd najwyższy w Ekwadorze zdecydował, że wydobycie surowców w chronionym lesie narusza konstytucyjne prawa przyrody. Nowe orzeczenie oznacza cofnięcie istniejących koncesji górniczych realizowanych na terenie lasu. To przełomowa decyzja na arenie międzynarodowej.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Prawo natury

To bezprecedensowa decyzja wydana przez sąd najwyższy. Trybunał Konstytucyjny Ekwadoru powołał się na zapis w konstytucji dotyczący “praw natury”, aby ochronić wybitny, chroniony las mglisty Los Cedros przed dewastacją na potrzeby wydobycia surowców. Poprzez tę decyzję sędziowie chcą zablokować wydawanie kolejnych koncesji oraz cofnąć już te wydane, m.in. Enami, państwowej firmie wydobywczej i jej kanadyjskiemu partnerowi, Cornerstone Capital Resources. Nowe orzeczenie oznacza zatem cofnięcie koncesji górniczych, pozwoleń środowiskowych i dotyczących ingerencji w obszary wodne.

Sąd uznał, że w obrębie ekosystemu Los Cedros nie można prowadzić działań zagrażających prawom przyrody. W 2017 roku ekwadorska agencja ochrony środowiska upoważniła korporacje do wydobycia węgla w chronionym obszarze Los Cedros.

mwZ27g5T9xo0mI EB45yxwfCJ4
Lasy mgliste pokryte są wciąż mgłami ze względu na ciągłe parowanie wody

Sąd podkreślił, że prawa przyrody powinny być respektowane nie tylko na terenach chronionych:

Nie byłoby logiczne stwierdzenie, że prawa przyrody, prawo dostępu do wody oraz prawo człowieka do przebywania w zdrowym i zrównoważonym środowisku, obowiązuje tylko na obszarach chronionych. Wręcz przeciwnie, obowiązki ochrony tych praw dotyczą władz publicznych na terytorium całego kraju i muszą być analizowane zgodnie z konstytucją i przepisami pozakonstytucyjnymi, aby zezwalać, ograniczać lub regulować działalność wydobywczą stwierdził sąd.

Podążając za orzeczeniem, które zostało opublikowane 1 grudnia, Trybunał Konstytucyjny Ekwadoru opracuje oprócz tego nowe regulacje prawne, które nakażą branie uwagę prawa natury, prawo do przebywania w zdrowym środowisku, prawo dostępu do wody oraz konsultacji środowiskowych. 

Ochronić las mglisty

Los Cedros to rezerwat leżący w północno-zachodnim Ekwadorze. Obejmuje 4800 ha wilgotnych lasów tropikalnych i lasów mglistych. Lasy mgliste należą do strefy lasów międzyzwrotnikowych, gdzie stale zachodzi kondensacja pary wodnej. Dlatego ciągle utrzymują się tutaj mistyczne chmury i mgły.

Tereny te należą do jednych z najbardziej zróżnicowanych biologicznie obszarów na Ziemi. Skrywają się tutaj endemiczne (czyli występujące jedynie na danym obszarze) gatunki zwierząt i ptaków. 

Rezerwat został utworzony w 1988 roku, aby nie dopuszczać do wylesiania i chronić wszystkie żyjące tu zwierzęta oraz pobliskie obszary wodne. Na terenie Los Cedros żyje ok. 400 gatunków ptaków. Las zamieszkiwany jest też przez zagrożoną ekwadorską małpę szerokonosą i krytycznie zagrożonego czepiaka brązowego. Istnieje tu również wiele gatunków bezkręgowców, węży, jaszczurek i żab, z których niektóre można znaleźć tylko w Los Cedros.

Konieczna jest wzmożona ochrona ekwadorskiego ekosystemu. W rezerwacie Los Cedros żyje: 

  • 40 zagrożonych gatunków,
  • 121 wrażliwych gatunków,
  • 75 gatunków bliskich zagrożenia wyginięciem.

Czytaj też: gatunki, które odkryto w 2020 roku

źródło: loscedrosreserve.org, brightvibes.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.