Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Gatunki, które wyginęły w 2020 roku

Gatunki, które wyginęły w 2020 roku

Najnowsza aktualizacja Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych wskazuje, że w tym roku bezpowrotnie pożegnaliśmy 31 gatunków roślin i zwierząt. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) wskazuje, że to nie wszystko. Ogromna ilość jest na skraju wyginięcia. Zniknięcie niektórych może zaburzyć pracę całych ekosystemów.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Na skraju zagłady biosfery

Tempo, w jakim giną kolejne gatunki, jest zatrważające. Właściwie wszystkie wymierają z powodu działalności człowieka, niszczenia siedlisk i urbanizacji. Ekolodzy apelują, że nasze pokolenie może być ostatnim, który jest jeszcze w stanie zahamować te tragiczne skutki ludzkich działań. W tym roku ponad 30 gatunków uznano za wymarłe. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich. Miejmy nadzieję, że to już ostatnia tak ponura lista.

Wiosłonos chiński

Wiosłonosy- największe słodkowodne ryby Chin zaczęto ochraniać dopiero wtedy, kiedy najprawdopodobniej były już całkowicie wymarłe. Kiedyś bardzo licznie zamieszkiwały rzekę Jangcy, jednak nadmierne połowy i niszczenie habitatu sprawiło, że już nigdy nie zobaczymy tych imponujących okazów. W 2003 roku widziano ostatniego przedstawiciela tego gatunku w rzekach, ale biolodzy mieli jeszcze nadzieję odnalezienia chociaż jednego wśród połowów. Ostatecznie zrezygnowano już z poszukiwań i badacze musieli ogłosić swoją porażkę.

wioslonosy chinskie wymarly kilkanascie lat temu fot asiawire europics east news

Rekin Carcharhinus obselorus

Odkryto go i opisano zaledwie rok temu, a już w 2020 koniecznie było uznanie gatunku jako wymarłego. Miejscem jego bytowania było Morze Południowochińskie. W wyniku nadmiernych połowów rekin nie znajdywał dla siebie pożywienia. I to doprowadziło do jego zagłady.

800px Carcharhinus obsolerus

Jezioro Lanao na Filipinach

Żyło w nim 17 wyjątkowych gatunków ryb słodkowodnych, które bytowały jedynie w tym miejscu. Oficjalnie 15 z nich uznano już za wymarłe, a dwa ostatnie pewnie zostaną wpisane na tę listę już niedługo. Gatunki endemiczne zostały wytępione przez sztucznie wprowadzane  gatunki inwazyjne, które zagarnęły ich siedliska. Nadmierny i niezbilansowany połów przypieczętował wyrok.

Lake Lanao zoom

Ameryka Środkowa

Tragiczna sytuacja panuje nie tylko wśród ryb, ale również płazów. W Ameryce Środkowej wyginęły kolejne trzy gatunki żab. Następne 22 są krytycznie zagrożone. Wszystko przez zmiany klimatu i wynikłe z niego choroby. Rozprzestrzenia się szybko bardzo groźne zakażenie grzybicze, które skutecznie eliminuje całe populacje.

166176418 frog stone central america rock crag

Chrońmy delfiny!

Najbliżej wyginięcia są delfiny butelkonose. Nadmierne połowy, zanieczyszczanie wód i zmniejszanie habitatu wpływa na skrajnie niebezpieczną sytuację dla ich przetrwania.

dolphins 378217 640

Dęby zagrożone

Ze świata roślin najgorzej wygląda sytuacja dębów. 1/3 gatunków jest zagrożona wyginięciem. Winne są wycinki, wprowadzanie szybciej rosnących gatunków inwazyjnych do lasów oraz ich zanieczyszczenie.

To, że człowiek realnie może wpłynąć na zwiększenie liczebności populacji, świadczy, chociażby zmiana statusu żubra, o której wspominaliśmy. Biolodzy zgodnie twierdzą, że tylko działania ludzi mogły uratować ich populację. I dzięki zaangażowaniu przez kilkanaście dobrych lat i dobrze ułożonemu programowi restoryzacji, udało się go utrzymać w lesie. Przykład żubrów na ziemiach polskich i białoruskich jest przytaczany w każdej zagranicznej prasie jako przykład najlepiej przeprowadzonego procesu ochrony gatunku

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.