Umierają na naszych oczach. Gatunki zwierząt najbardziej zagrożone wyginięciem

Umierają na naszych oczach. Gatunki zwierząt najbardziej zagrożone wyginięciem

Z raportu WWF wynika, że w ciągu 50 ostatnich lat zniknęło z powierzchni Ziemi 2/3 gatunków fauny. Przypadający na 4 października Międzynarodowy Dzień Zwierząt to dobry moment, aby przypomnieć, że na tej niechlubnej liście mogą pojawić się kolejne gatunki. Oto przedstawiciele fauny, których niedługo będziemy mogli oglądać wyłącznie na rycinach i zdjęciach.

Sprawdź, czy jesteś świadomy, jakie gatunki zwierząt może czekać zagłada. Zapraszamy do poszerzenia swojej wiedzy w naszym teście.

powered by Typeform

Tygrys

W ciągu 100 lat liczebność tych niezwykłych dzikich kotów spadła o 95%. Główną przyczyną jest niszczenie przez człowieka ich naturalnych siedlisk i działalność kłusowników. W tej chwili trwają intensywne prace ekologów, aby zachować gatunek. Starania te przynoszą wymierne rezultaty, ale w krytycznym momencie populacja tygrysów wynosiła tylko nieco ponad trzy tysiące!

panthera tigris tigris tadoba india wild tiger 0 1

Niedźwiedź polarny

Największym zagrożeniem dla niedźwiedzi jest globalne ocieplenie. Polowania na pływającej krze- główne źródło pokarmu tych ssaków już niedługo stanie się niemożliwe. Lodowce bowiem topnieją w zastraszającym tempie. Zdobywanie pokarmu na stałym lądzie nie wchodzi w grę- siedliska tych Zdobywanie pokarmu na stałym lądzie nie wchodzi w grę- siedliska tych zwierząt są zlokalizowane w niegościnnej i ubogiej w pożywienie tundrze.

Glodujacy niedzwiedz polarny na Ziemi Baffina. Fot. Cristina Mittermeier
8008Głodujący niedźwiedź polarny na Ziemi Baffina. Fot. Cristina Mittermeier

Motyl monarcha

Pestycydy, spryskiwane chemią genetycznie modyfikowane uprawy (GMO) to zagrożenia dla wielu gatunków owadów. Okazało się jednak, że wyjątkowo dotkliwe straty nieodpowiedzialna gospodarka rolna przyniosła motylom monarchom. W 1990 roku było ich 4,5 miliona, w 2019 już tylko 30 tysięcy…

Monarch In May

Goryl górski

To właśnie o przetrwanie tego gatunku walczyła Dian Fossey, na której wzorowano słynny film „Goryle we mgle”. Inna słynna badaczka ich zwyczajów Jane Goodall trafnie podsumowała przyczynę wymierania tego gatunku: wielki biznes i skorumpowane rządy państw.

Gorilla mother and baby at Volcans National Park
Parc National des Volcans, Rwanda. August 4, 2005. Fot. Sarel Kromer.

Niestety, cały wysiłek wkładany w zwiększanie świadomości na ten temat jak dotąd nie przekłada się na realia. Liczba żyjących małp wciąż spada – mówi Goodall. – Najgorzej wygląda sytuacja w Azji Południowej, jednak widzimy, jak uprawy palm olejowych przenoszą się do Afryki, gdzie będą takim samym zagrożeniem dla ekosystemu.- podsumowała gorzko.

Żółw skórzasty

Sześć z siedmiu żyjących w oceanach gatunków żółwi jest zagrożonych wyginięciem. Jednak najszybszy kres może czekać żółwia skórzastego, największego i najcięższego z żyjących gadów. Paradoksalnie ich wielkość i waga (może ona wynieść nawet 650 kg!) są jednymi z głównych przyczyn ich problemów. Ich gabaryty powodują przypadkowe łowienie w sieci, zaplątywanie w wyrzucone do oceanów odpady czy po prostu stosunkowo łatwa możliwość kłusowania na nie. 30 lat- tyle według naukowców pozostało tym imponującym gadom. Na skraj wyginięcia doprowadziły ich także inne czynniki: wykopywanie jaj, zjadanie wyłowionych z wody tworzyw sztucznych i utrata siedlisk.

Leatherback sea turtle Tinglar USVI 5839996547

Chcielibyśmy zakończyć ten artykuł optymistycznie, ale niestety. Lista ta będzie poszerzać się coraz bardziej. W samej Europie na liście zagrożonych gatunków znajduje się już 1677 zwierząt…

Źródło: viva.pl, wwf.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.