Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rzeźby wykonane z martwych palm pomogą w zalesianiu nadrzecznych terenów Portugalii

Rzeźby

Rzeźby wykonane z martwych palm pomogą w zalesianiu nadrzecznych terenów Portugalii

Long Live The Palm to projekt, który przypomina o przemijaniu oraz celebruje zachodzący w naturze cykl śmierci i odrodzenia. Autorami instalacji artystycznej są architekt Iwo Borkowicz oraz projektantka Ola Korbańska. Rzeźby stanęły nad rzeką w miejscowości Águeda w Portugalii. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Rzeźby z biomasy palmowej

Aby stworzyć instalację, Borkowicz i Korbańska zebrali martwe palmy z ulic Águedy, następnie kompostowali je i mieszali z lokalną glebą. W ten sposób powstał materiał budowlany, będący jednocześnie składnikiem odżywczym dla nasion umieszczonych w środku. Przy wyborze odpowiednich gatunków roślin artystom pomógł miejscowy ogrodnik. 

daniel djamo

Technika wykonania

Aby zbudować rzeźby przypominające kolumny, Borkowicz i Korbańska użyli techniki ubijanej ziemi i umieścili biomasę w metalowej formie. Po usunięciu metalu możemy podziwiać warstwy ziemi, które prędzej czy później ulegną rozpadowi. Jednak kiedy to się stanie, z umieszczonych wewnątrz biomasy nasion wykiełkują nowe rośliny. 

iwo ola 2

W ten sposób wzniesione rzeźby powrócą do natury oraz dadzą początek nowym roślinom.

iwo borkowicz ola korbanska

Krąg natury

Borkowicz i Korbańska postanowili nadać zepsutemu materiałowi palmowemu nowe znaczenie, czyniąc go podstawą dla nowego życia. 

-Środowisko stworzone przez człowieka podlega precyzyjnie określonym zasadom. Czujemy potrzebę panowania, jednocześnie staramy się ukryć chaos i części natury, nad którymi nie mamy kontroli. Instalacja jest próbą przemyślenia nierozerwalnej relacji między śmiercią a odrodzeniem – komentuje dzieło Iwo Borkowicz.

-Świadomie zaprojektowaliśmy obiekty, które znikną, i zdecydowaliśmy się ich nie chronić. Trudno jest zaakceptować proces rozkładu, przemijania, śmierci – dodaje Ola Korbańska.

Źródło: designboom.com

Fot. Iwo Borkowicz, Ola Korbańska

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.