Przyjazne dla środowiska drewniane domki powstały na norweskim wybrzeżu

Przyjazne dla środowiska drewniane domki powstały na norweskim wybrzeżu

Firma architektoniczna SpaceGroup z siedzibą w Oslo postawiła 16 drewnianych domków w miejscowości Hagefjorden w Norwegii. Projekt został zrealizowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz przy minimalnej ingerencji w środowisko naturalne.

Pandemia pobudza kreatywność

Wybuch pandemii koronawirusa oraz związane z nią restrykcje znacznie ograniczyły aktywność podróżniczą. Dodatkowo mieszkańcy miast napotykali trudności w kontakcie z naturą.

Firma SpaceGroup postanowiła wyjść naprzeciw oczekiwaniom Norwegów. W głowach architektów narodziła się idea stworzenia konstrukcji umożliwiających obcowanie z przyrodą bez narażania na kontakt z pozostałymi turystami. Za nadrzędną wartość projektanci uznali także dobrostan środowiska naturalnego. 

Movikheien wśród zieleni

Innowacyjny plan zagospodarowania przestrzeni, stworzony przez SpaceGroup, nosi nazwę Movikheien. Projekt przełamuje dotychczasowy wzór ogromnych domów obarczonych dużym śladem węglowym, pod budowę których wycinane są połacie lasu. Aby podkreślić wyjątkowość Movikheien, jego twórcy określili technikę budowy mianem “lekkiego dotyku”.

Niewielkie domki, z których każdy zajmuje 64 m kwadratowe, zostały wykonane w całości z drewna. Umieszczone wśród zielonego krajobrazu, są idealnym azylem dla osób poszukujących odpoczynku od miejskiego zgiełku. 

Do domku spacerem

Jedną z zasad, której przestrzegano na etapie planowania było to, że na teren domków nie będzie można dostać się samochodem. Ponieważ budowa dróg wymaga poważnej ingerencji w teren, taka operacja okazałaby się wysoce destrukcyjna dla walorów środowiska naturalnego. 

Turyści mogą dotrzeć do domków specjalnym szlakiem wyznaczonym podczas spaceru z potencjalnym klientem, arborystą, alpinista i architektem. Natomiast wszystkie elementy budowlane mają wymiary, które umożliwiają ich transport bez konieczności użycia ciężkich maszyn.

Fot. SpaceGroup