Liderzy zrównoważonego rozwoju według Forbesa

Kanadyjska firma Corporate Knights zajmująca się zrównoważonym rozwojem przedstawiła ranking 100 firm spośród 7,5 tysiąca. Przedsiębiorstwa, które zostały zakwalifikowane jako liderzy zrównoważonego rozwoju to firmy, które m.in.: zmniejszają konsumpcję paliw kopalnych, ograniczają produkcję paliw, wspierają równouprawnienie płci wśród zarządu, czy zwiększają ilość produktów ekologicznych.

Jak podaje źródło, na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos zaprezentowano 100 firm wspierających zrównoważony rozwój. Ranking ten został przygotowany przez kanadyjską firmę Corporate Knights zajmująca się tą tematyką. Aktualnie jest to już piętnasta edycja. Najlepszą setkę wybrano spośród 7,5 tysiąca firm, których przychód wyniósł ponad miliard dolarów. Zespół badaczy i naukowców zajął się analizą danych, a pięćdziesięciu pracowników poszukiwało informacji finansowych i ekologicznych. Czas pracy takiej analizy zajął 5 tysięcy roboczogodzin.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Na pierwszym miejscu tego rankingu znalazła się duńska firma biotechnologiczna Chr. Hansen Holding. Firma ta otrzymuje 80% przychodów z opracowania naturalnych metod konserwowania produktów spożywczych, np. jogurtu czy mleka. Oprócz tego tworzy metody uprawy za pomocą bakterii, a nie pestycydów, i stwarza alternatywy dla antybiotyków podawanych zwierzętom hodowlanym. W duńskiej firmie 30% zarządu stanowią kobiety, gdzie odsetek ten w większości firm wynosi 20%. Z kolei wynagrodzenie prezesa jest 24-krotnie wyższe od wynagrodzenia przeciętnego pracownika. Wskaźnik ten jest jednym z najniższych w rankingu. Jak podaje prezes Corporate Knights – Toby Heaps, produkty duńskiej firmy nie są bezpośrednio przeznaczone dla konsumentów, ale trafiają do nich pośrednio np. jako konserwowana żywność.

Drugie miejsce w rankingu zajęła francuska firma Kering, która jest w posiadaniu marek odzieżowych, takich jak: Gucii, Yves Saint Laurent czy Alexander McQueen. W firmie znacząca część kobiet zasiada w zarządzie, bo aż 60%. Natomiast 40% produktów wykorzystywanych przez firmę pochodzi ze źródeł certyfikowanych.

Z kolei trzecie miejsce w rankingu należało do fińskiej spółki paliwowej Neste. Firma posiadająca rafinerie ropy naftowej obecnie 50% swoich inwestycji opiera na biopaliwach. Skutkiem tych działań jest uzyskanie 25% przychodów pochodzących z ich rafinacji i 50% zysków ze sprzedaży. Do rankingu wzięto także pod uwagę tzw. ślad ekologiczny mówiący o procentowym przychodzie ze sprzedaży produktów ekologicznych. W przypadku Neste przekłada się on na 50% przychodów.