Początek 2019 roku to BOOM na fotowoltaikę

Enea Operator informuje, że do sieci energetycznej od początku 2019 roku przyłączyła ponad 8 MW mikroinstalacji PV. To znaczący wzrost zainteresowania fotowoltaiką wywołany m.in. zamieszaniem wokół wzrostu cen energii elektrycznej oraz możliwością odliczenia inwestycji od podatku.

Enea podaje, że w I kwartale 2019 roku do sieci przyłączyła 8,032 MW mocy z fotowoltaiki. To aż 1028 mikroinstalacji, które zaspokajają zapotrzebowanie gospodarstw domowych oraz małych i średnich przedsiębiorstw na energię elektryczną. Wynik ten jest więc rekordowy w zestawieniu z analogicznym okresem zeszłego roku. Dla porównania Enea w całym 2018 roku do sieci przyłączyła 19,4 MW mocy PV.

Wzrost zainteresowania fotowoltaiką, jako ekologicznym i opłacanym źródłem energii, przerósł oczekiwania wielu firm, które odpowiedzialne są za produkcję poszczególnych komponentów. W połowie kwietnia tego roku informowaliśmy m.in. o tym, że Fronius International GmbH, austriacki producent falowników dla instalacji fotowoltaicznych, ma problem z terminową dostawą tych urządzeń, co jednocześnie przekłada się na spore opóźnienia w montażu – nawet do 26 tygodniu od dnia złożenia zamówienia. Kłopotliwe jest to w przypadku polskiego sektora OZE, ponieważ Fronius jest liderem sprzedaży – na nasz rynek firma dostarczyła falowniki o łącznej mocy 73,5 MW (licząc moc AC urządzeń).

Przypominamy, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 29 grudnia 2018 roku od 1 stycznia osoby fizyczne, zgodnie z tzw. ulgą termomodernizacyjną, mogą od podstawy podatku dochodowego odliczyć wydatki poniesione na ogniwa fotowoltaiczne wraz z osprzętem oraz montaż. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. złotych. Rozporządzenie uwzględnia również możliwość odliczenia kosztów termomodernizacji budynku i wymianę źródeł ciepła.

źródło: globenergia.pl