Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kolejne reklamówki foliowe objęte opłatą recyklingową?

Ile zapłacimy za torebkę jednorazową

Kolejne reklamówki foliowe objęte opłatą recyklingową?

Ministerstwo Finansów proponuje, aby kolejne reklamówki z tworzyw sztucznych były objęte opłatą recyklingową. Propozycję taką przybliżył na początku kwietnia tego roku minister środowiska Henryk Kowalczyk, podczas akcji „Moja Ekotorba nie tylko od święta” w Otwocku.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Nowy przepis ma być nowelizacją tzw. ustawy o foliówkach, która wprowadziła opłatę recyklingową (20 gr plus VAT) za wydawane w sklepach jednorazowe reklamówki (o grubości do 50 mikrometrów). Konieczność nowelizacji wywołana jest przez fakt, że przedsiębiorstwa starają się obejść ten przepis, wprowadzając na rynek grubsze torby (powyżej 50 mikrometrów), za które nie muszą ponosić opłat.

Po analizie pierwszego roku obowiązywania opłaty recyklingowej daje się zauważyć niepokojącą tendencję do oferowania przez prowadzących jednostki handlowe, w miejsce toreb na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów, toreb z tworzywa sztucznego o nieco większej grubości, np. 51 mikrometrów. Tym samym torby te nie podlegają opłacie recyklingowej i mogą być oferowane przez prowadzących jednostki handlowe za dowolną opłatą lub nawet za darmo. Nie jest to działanie korzystne z punktu widzenia zapobiegania powstawaniu odpadów, bo pomimo pewnej redukcji lekkich toreb z tworzywa sztucznego powoduje to wzrost liczby wprowadzanych do obrotu toreb grubszych” – uzasadnia zmiany prawne resort finansów.

Ponadto ministerstwo szacuje, że w 2019 roku wpływy ze sprzedawanych toreb z tworzyw sztucznych wyniosą 63 mln zł, a do 2020 roku przekroczą 1,4 mld zł. „Skutki na 2019 r. oszacowano na podstawie danych nt. dochodów z opłaty recyklingowej uzyskanych do 15 marca 2019 r. Do oszacowania skutków finansowych na 2020 r. przyjęto założenie średniego zużycia toreb z tworzyw sztucznych przez badaną populację (38,4 mln osób) na poziomie 150 sztuk rocznie, przy cenie 20 groszy za sztukę. W szacunkach uwzględniono wpływy za 2019 rok, w tym wynikające z objęcia opłatą recyklingową od września 2019 r. wszystkich toreb z tworzyw sztucznych oraz wpływy za jedenaście miesięcy 2020 r.”, wskazuje resort. Jak dotąd przychody są niższe, niż wcześniej zakładano.

Opłatą recyklingową wciąż nie będą objęte tzw. jednorazowe zrywki służące do pakowania żywności, co reguluje dyrektywa Unii Europejskiej.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.