Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ile ptaków zginie w Sylwestra? Akcja Hangover bird count

Ile ptaków zginie w Sylwestra? Akcja Hangover bird count

Fundacja Szklane Pułapki chce sprawdzić, ile ptaków poniesie śmierć w przeddzień Nowego Roku w wyniku fajerwerków. Jak jest skala tego zjawiska? Jak my możemy w tym pomóc?

Reklama

Jak petardy wpływają na populację?

Jedno jest pewne- huki i wystrzały bardzo źle wpływają na ptactwo. Płoszą je i dezorientują. Wiele z nich próbuje uciec na drzewa, a że robi to w stresie i na oślep, to uderza w pnie i pobliskie budynki. Ptaki giną również z powodu stresu spowodowanego nagłymi wystrzałami. Dotychczas w Polsce nie zbadano jeszcze, jak duża jest liczba ptaków, które ucierpią przez naszą sylwestrową tradycję. Stąd badanie „Hangover bird count- noworoczne liczenie martwych ptaków”.

Jak możemy pomóc w badaniu?

Aby wziąć udział w liczeniu i pomóc Fundacji należy wybrać się na dwa spacery, których trasę wyznaczamy dowolnie. Możemy przejść się zarówno po przestrzeni miejskiej jak i wiejskiej, po parku czy w lesie. Jedna z przechadzek powinna się odbyć 1 stycznia 2021, a druga będzie służyła porównaniu wyników (do 30 grudnia lub między 5 a 15 stycznia). Zalecane godziny spaceru wyznaczone są między 7 a 15 (zanim się ściemni). Kontrolnego obchodu nie powinniśmy odbywać między 2 a 5 stycznia, bo będą tam jeszcze leżeć ptaki zmarłe w Sylwestra- wyniki będą więc przekłamane.

W trasie należy zaobserwować wszystkie martwe ptaki leżące na chodnikach lub pod blokami. Jeśli znamy się na gatunkach, warto je zapisać. W raporcie należy podać również, ile udało nam się przemierzyć kilometrów.

Po zakończeniu obserwacji wypełniamy ankietę dostępną na stronie:

bit.ly/HangoverBirdCount

Zachowajmy zasady bezpieczeństwa

Jeśli podczas spaceru zobaczymy martwe ptaki, nie podnośmy ich. Jeśli są ranne, również nie pomagajmy im sami, tylko zawiadamiajmy odpowiednie służby. Wykaz organizacji, które mogą nam pomóc, widnieje na stronie generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Zwłoki mogą zawierać groźne dla zdrowia pasożyty i wirusy.

38065744 38065551

Więcej szczegółów i ostateczne wyniki badania można znaleźć na stronie fundacji Szklane Pułapki. Na co dzień zajmuje się ona pomocą ptactwu, zwłaszcza w terenach silnie zurbanizowanych, edukacją i ochroną.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.