Miasta wolne od fajerwerków. Gdzie nie będzie petard w Sylwestra?

Szkodzą środowisku, zabijają ptaki, straszą domowych pupili. Jest milion powodów, dla których pokazy sztucznych ogni nie powinny być już noworoczną tradycją. Wiele miast apeluje do mieszkańców o rezygnację z petard albo zakazem egzekwuje swoją decyzję.

Stolica bez huku

W Warszawie już po raz trzeci impreza sylwestrowa odbędzie się bez fajerwerków. Decyzją prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego zrezygnowano z oficjalnego pokazu pirotechnicznego. Do mieszkańców stolicy został wystosowany specjalny apel, aby również nie używali petard.

Fotowoltaika od Columbus Energy

 W tym roku decyzja o braku pokazu fajerwerków ma podwójne znaczenie. Rok 2020 jest rokiem szczególnym, ze względu na epidemię zachęcamy warszawianki i warszawiaków do pozostania w domach i unikania zgromadzeń. Tym samym dbałość o zdrowie ludzi łączy się z troską o bezpieczeństwo i spokój psów, kotów, ptaków oraz innych zwierząt. Zachęcamy do unikania materiałów pirotechnicznych. Huk i błysk może płoszyć domowych pupili, a także dziką zwierzynę – czytamy w komunikacie prasowym wystosowanym przez władze miasta.

Inne miasta w ślad za Warszawą

Podobne decyzje zapadły również w Wadowicach, Sopocie, Elblągu i Poznaniu. Głównym powodem podawanym przez radnych jest troska o zwierzęta domowe i dzikie.

W Lublinie nie skończyło się na apelu i prośbie do mieszkańców. Wojewoda lubelski Lech Sprawka zakazał puszczania fajerwerków odpowiednim rozporządzeniem. Prawo obowiązuje od godz. 19.00 31 grudnia do godz. 6.00 1 stycznia.

Sklepy rezygnują ze sprzedaży petard

Największym graczem, który wycofał się ze sprzedaży środków pirotechnicznych jest sieć OBI. Jednak wiele mniejszych punktów sprzedażowych również przestało je dystrybuować. Nie chodzi tu tylko o zły wpływ na zwierzęta i naturę, ale także wypadki z udziałem petard. Alkohol plus groźne materiały łatwopalne w wielu przypadkach kończy się nieszczęściem.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie pupili!

Organizacje prozwierzęce apelują, aby nie wychodzić z czworonogami na spacer w czasie sylwestrowych szaleństw, odpowiednio zadbać o ich zdrowie psychiczne oraz oznakować na wypadek ucieczki.