Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Miasta wolne od fajerwerków. Gdzie nie będzie petard w Sylwestra?

Miasta wolne od fajerwerków. Gdzie nie będzie petard w Sylwestra?

Szkodzą środowisku, zabijają ptaki, straszą domowych pupili. Jest milion powodów, dla których pokazy sztucznych ogni nie powinny być już noworoczną tradycją. Wiele miast apeluje do mieszkańców o rezygnację z petard albo zakazem egzekwuje swoją decyzję.

BANER MOBILEB1
Reklama

Stolica bez huku

W Warszawie już po raz trzeci impreza sylwestrowa odbędzie się bez fajerwerków. Decyzją prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego zrezygnowano z oficjalnego pokazu pirotechnicznego. Do mieszkańców stolicy został wystosowany specjalny apel, aby również nie używali petard.

 W tym roku decyzja o braku pokazu fajerwerków ma podwójne znaczenie. Rok 2020 jest rokiem szczególnym, ze względu na epidemię zachęcamy warszawianki i warszawiaków do pozostania w domach i unikania zgromadzeń. Tym samym dbałość o zdrowie ludzi łączy się z troską o bezpieczeństwo i spokój psów, kotów, ptaków oraz innych zwierząt. Zachęcamy do unikania materiałów pirotechnicznych. Huk i błysk może płoszyć domowych pupili, a także dziką zwierzynę – czytamy w komunikacie prasowym wystosowanym przez władze miasta.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Inne miasta w ślad za Warszawą

Podobne decyzje zapadły również w Wadowicach, Sopocie, Elblągu i Poznaniu. Głównym powodem podawanym przez radnych jest troska o zwierzęta domowe i dzikie.

W Lublinie nie skończyło się na apelu i prośbie do mieszkańców. Wojewoda lubelski Lech Sprawka zakazał puszczania fajerwerków odpowiednim rozporządzeniem. Prawo obowiązuje od godz. 19.00 31 grudnia do godz. 6.00 1 stycznia.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Sklepy rezygnują ze sprzedaży petard

Największym graczem, który wycofał się ze sprzedaży środków pirotechnicznych jest sieć OBI. Jednak wiele mniejszych punktów sprzedażowych również przestało je dystrybuować. Nie chodzi tu tylko o zły wpływ na zwierzęta i naturę, ale także wypadki z udziałem petard. Alkohol plus groźne materiały łatwopalne w wielu przypadkach kończy się nieszczęściem.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie pupili!

Organizacje prozwierzęce apelują, aby nie wychodzić z czworonogami na spacer w czasie sylwestrowych szaleństw, odpowiednio zadbać o ich zdrowie psychiczne oraz oznakować na wypadek ucieczki.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.