Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Gatunki, które odkryto w 2020 roku

Gatunki, które odkryto w 2020 roku

Najdalsze zakątki Ziemi w dalszym ciągu kryją wiele niezbadanych przez człowieka tajemnic. Okazuje się, że w 2020 roku udało się sklasyfikować ponad pół tysiąca nowych gatunków zwierząt i roślin. Wiele z nich zaskoczyło badaczy swoimi niezwykłymi zwyczajami.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Jak stwierdza się nowy gatunek?

Na początek prześledźmy drogę, jaką musi przejść naukowiec, aby zostać odkrywcą nowego gatunku. Przede wszystkim należy dokładnie go zbadać i zebrać jak najbardziej szczegółowe informacje. Nie może być żadnych wątpliwości, że jest to jeszcze nieznana forma życia. Następnie naukowiec musi opublikować swoje wnioski w czasopiśmie naukowym. Tekst zostaje potem recenzowany przez środowisko badaczy. Jeśli przejdzie tę weryfikację, to pozostaje już tylko jeden krok. Muzeum Historii Naturalnej w Londynie stwierdza nowy gatunek i wpisuje go do rejestru. W 2020 roku wpisów było aż 503!

Małpa żyjąca w wulkanie

Nowo odkrytym gatunkiem, który robi największe wrażenie jest Langur z Puppa – małpa żyjąca w wygasłym wulkanie w Myanmarze. Nazwa tego człekokształtnego cudaka wzięła się od świętej góry Puppa. To nie tylko wygasły wulkan, ale również rezerwat dzikiej przyrody, w którym mieszka ponad 100 gatunków. A wszystko obok starego, buddyjskiego klasztoru. Badania odchodów wykazały, że DNA langurów różni się od ich pobratymców.

IMG 20201119 WA0001

Niestety, dopiero co odkryta małpa jest krytycznie zagrożona wyginięciem. Szacuje się, że na świecie żyje zaledwie 200-250 osobników. Przyczyną są polowania i ciągła utrata siedlisk. Jednym z głównych odkrywców jest dr Christian Ross z Niemiec. Wyraził on nadzieję, że szybko zostaną podjęte działania służące restauracji gatunku.

Australijska przytulanka

A takiego oto słodziaka odkryto w australijskich lasach.

wolatucha

Okazuje się, że znana już wcześniej wolatucha wielka, uroczy ssak wielkości kota, który potrafi szybować na 100 metrów nie jest jednym gatunkiem. Badania wykazały, że osobniki różnią się od siebie genetycznie i dzielą aż na trzy grupy!

Poprawna taksonomia jest konieczna do skutecznej ochrony gatunków. W tym roku Australia doświadczyła groźnych pożarów buszu. Skutkiem stała się utrata terytoriów dla wielu zwierząt. Konieczne było dokładne poznanie dzielących je genetycznych różnic. Podział wolatuchy wielkiej na kilka gatunków zmniejsza obszar występowania tego pierwotnego zwiększając jednocześnie obawy o przyszłość tych zwierząt – mówi dr Kara Youngentob, współautorka badania nad wolatuchami.

Życie na dachu świata

Ciekawym okazem, jaki udało się zweryfikować i opisać jest owad należący do rodziny pszczół – bombus tibeticus. Żyje on na największej wysokości z dotychczas poznanych owadów. Rezyduje bowiem w Mongolii, 5640 metrów nad ziemią.

SD Wasp

Ponadto badaczom udało się sklasyfikować ponad 70 nowych gatunków os. 

To początek przygody

Mimo zaawansowanej technologii i faktu, że człowiek zasiedla już prawie wszystkie regiony świata, do dziś udało się sklasyfikować tylko ¼ gatunków żyjących na świecie. Eksperci szacują, że na Ziemi żyje 8,7 miliona gatunków. Tymczasem naukowcy opisali i rozpoznali dopiero ponad 2 miliony. Zatem wszystko przed nami.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.