Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

UE chce skończyć z dewastacją lasów. Czy zakaże masowej hodowli bydła, palm olejowych i kawowca?

UE chce skończyć z dewastacją lasów. Czy zakaże masowej hodowli bydła, palm olejowych i kawowca?

Projekt zaproponowany przez Komisję Europejską ma zmniejszyć skalę wylesiania. Zgodnie z nową propozycją w planie jest wprowadzenie zakazu sprzedaży produktów, które zostały wyhodowane kosztem dewastacji lasów. Czy uda się uchwalić nowe prawo?

Reklama

Wycięliśmy lasy o powierzchni UE

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) w najnowszym raporcie o stanie naszej planety podaje, że 23% wszystkich emisji gazów cieplarnianych pochodzi z rolnictwa i nieprawidłowo zarządzanej gospodarki leśnej. Gospodarowanie leśnymi gruntami w nienależyty sposób prowadzi do gigantycznego poziomu wylesiania. Także masowa hodowla zwierząt tzw. gospodarskich, przyczynia się nie tylko do nadmiernej emisji gazów, ale i bezpośrednio do zmniejszania tarczy obronnej planety, jaką są lasy.

Problemem na całym świecie, a zwłaszcza w Azji i Ameryce Południowej wciąż jest nielegalna wycinka i obrót drewnem. KE chce za pośrednictwem nowej ustawy to zmienić. Szacuje się, że nawet 30% drewna na świecie może pochodzić z nielegalnej wycinki. Więcej informacji znajdziesz w tym tekście.

image 3
Uprawa palm oleistych na masową skalę przyczynia się do wylesiania

Według danych ONZ w ciągu ostatnich 30 lat na świecie wycięto 420 milionów hektarów lasów – to obszar większy niż cała Unia Europejska. 

Problem związany z deforestacją, czyli wylesianiem, urósł do gigantycznej skali i stał się jednym z priorytetowych problemów, którym należy przeciwdziałać. Podczas szczytu klimatycznego w Glasgow, 100 krajów zobowiązało się do zakończenia procesu wylesiania i zatrzymaniu degradacji gleb do 2030 roku.

KE walczy z wylesianiem i zakazuje masowej hodowli

Zgodnie z nowymi propozycjami, Komisja Europejska planuje zakazać sprzedaży produktów rolnych hodowlanych lub w przypadku zwierząt, pośrednio wytworzonych na wylesionych i zdegradowanych gruntach. Jeżeli rolnik czy firma nie udowodnią, że nie przyczynili się do wycinki drzew, nie będą mogli handlować produktami.

Wstępnie ustalona lista produktów, które przyczyniają się do wycinki drzew i zaburzają naturalne ekosystemy to:

  • wołowina,
  • olej palmowy,
  • kakao,
  • kawa,
  • drewno,
  • soja.

Decyzja jest zgodna z Europejskim Zielonym Ładem, który ma dążyć do ochrony lasów i przeciwdziałać zmianom klimatu. Komisja Europejska ​​ma nadzieję, że ustawa zostanie uchwalona do 2023 roku, z dodatkowym rocznym okresem karencji dla dużych firm i dwoma latami dla małych przedsiębiorstw.

źródło: livekindly.com, euronews.com, oprac. własne

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.