Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dlaczego wojska ukrywają swoje emisje?

Dlaczego wojska ukrywają swoje emisje?

Niedawno opublikowany raport “Scientist for Global Responsibility” szacuje, że sektor militarny jest odpowiedzialny za 6% globalnych emisji gazów cieplarnianych. Jednak oficjalne dane pokazują jedynie ułamek CO2, które światowe armie uwalniają do atmosfery. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Jaki jest ślad węglowy światowych armii? 

Według oficjalnych danych, roczna emisja wszystkich krajów Unii Europejskiej to 25 milionów ton CO2eq rocznie. Jednak tym liczbom nie powinniśmy ufać, ponieważ wiele krajów wcale nie raportuje swoich emisji, jak Francja czy Polska. Raportują za to Niemcy, ale utrzymują, że ich emisje to 0,75 tony, gdy szacunki wskazują, że faktyczny ślad węglowy może nawet być sześciokrotnie wyższy.

Najbardziej szkodliwym dla środowiska i klimatu wojskiem jest armia Stanów Zjednoczonych. Według raportu Brown University sprzed trzech lat, od inwazji na Afganistan w 2001 roku, siły zbrojne USA wyemitowały 1,212 miliardów ton CO2eq. W 2017 roku ślad węglowy tej armii był większy niż w przypadku krajów rozwiniętych, jak Węgry, Portugalia czy Szwecja, a Stany Zjednoczone wcale nie przyznały się do wszystkich swoich emisji. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Najbardziej niepokojące jest to, że te emisje ciągle rosną… 

Co ukrywają oficjalne dane? 

Obecnie żadne armie nie są prawnie zobligowane do raportowania swoich emisji. UNFCC (United Nations Framework Convention on Climate Change) określa różne warunki dla krajów, w zależności od stopnia rozwoju. To oznacza, że nawet jeśli rozliczanie z wpływu na klimat byłoby obligatoryjne, to i tak wyłącznie dla wybranych. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

System obliczania śladu węglowego bazuje na wytycznych IPCC, które uwzględniają emisje od zużycia paliw kopalnych od transportu po ogrzewanie stacji. Problem polega na tym, że kraje nie respektują wyznaczonych kategorii i np. raportują emisje armii razem z emisjami cywili albo nie raportują ich wcale. 

Najczęściej podawanymi danymi jest zużycie energii elektrycznej w bazach wojskowych oraz zużycie paliwa, ale to wcale nie są główne źródła gazów cieplarnianych.

To uzbrojenie armii najbardziej zatruwa środowisko

Badania nad siłami zbrojnymi Wielkiej Brytanii i UE wykazały, że to zakupy sprzętu wojskowego i inne łańcuchy dostaw odpowiadają za większość emisji.

W 2019 r. sprzedaż 25 największych firm produkujących broń osiągnęła szacunkowo 361 mld USD, co stanowi wzrost o 8,5% w porównaniu z 2018 r. Każda sprzedaż ma swój indywidualny koszt emisji dwutlenku węgla, od wydobycia surowców, poprzez produkcję przez firmy zbrojeniowe, wykorzystanie przez wojsko, likwidację i utylizację po zakończeniu eksploatacji. Oczywiście wojskowe łańcuchy dostaw są znacznie szersze niż sama broń, a współczesne siły zbrojne są zależne od ogromnej gamy produktów. Podobnie jak w przypadku łańcuchów dostaw, wojsko jest mniej skłonne do zgłaszania emisji z operacji zagranicznych lub konfliktowych czytamy na stronie “The Military Emission Gap”, inicjatywy, która zachęca do przyjrzenia się wpływom światowych armii na klimat. 

War is not green

To jedno z haseł, które pojawiło się na transparentach protestujących w trakcie szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow. Najważniejsze deklaracje i najistotniejsze dyskusje w sprawie ochrony klimatu i środowiska ciągle pomijają szkody wyrządzone przez sektor militarny. 

rOk5caY0NZgX8JOx PMNzDxthzVjd
Zdjęcie przedstawia członkinie inicjatywy CODEPINK podczas protestu przed posiedzeniem COP26 w Glasgow. Źródło: Democracy Now

Emisje sektora militarnego mają znaczenie, ponieważ są ogromną luką w celach porozumienia paryskiego – szczególnie dla armii, które mają wysokie wydatki jak USA, Chiny, UK, Rosja, Indie, Arabia Saudyjska czy Francja  – tłumaczy Dr Stuart Parkinson, dyrektor wykonawczy raportu “Scientist for Global Responsibility”.

O tych emisjach mówi się mało również w potocznej dyskusji na temat zmian klimatu, co wynika z małej świadomości problemu wśród społeczeństwa. Inicjatywą, która powstała z potrzeby zwrócenia większej uwagi na lukę w raportowaniu emisji gazów cieplarnianych przez wojsko jest “The Military Emission Gap”. 

Strona została uruchomiona 9 listopada. Można na niej przeczytać o problemie i rozwiązaniach, a także sprawdzić mapę, która zawiera informacje o danych podawanych przez państwa na temat emisji swoich armii. 

Źródła: militaryemissions.org, The Guardian, SmogLab 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.