Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Gatunki endemiczne bardziej narażone na wyginięcie

zolw

Gatunki endemiczne bardziej narażone na wyginięcie

Porozumienie paryskie określa działania, których celem jest ograniczenie globalnego ocieplenia do wartości poniżej 2°C. Jednak co się stanie, jeśli nie uda się tego osiągnąć? Planeta może stracić wiele cennych gatunków, w tym lemury i żółwie.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Walka o 20% gatunków

Wyniki najnowszych badań wykazały, że prawie 20% morskich i górskich gatunków endemicznych będzie poważnie zagrożone wyginięciem, jeśli planeta ociepli się o ponad 3°C. Może to nastąpić ok. 2100 roku, jeśli obecne trendy się utrzymają. Jednak zatrzymanie wzrostu temperatury na poziomie 1,5°C zmniejszyłoby dziesięciokrotnie ryzyko globalnego wymierania. 

Bez lemurów i panter śnieżnych

Gatunkami endemicznymi nazywamy te, które występują tylko w jednym miejscu, np. na wyspie, w paśmie górskim czy kraju. Madagaskar, Filipiny i Sri Lanka mogą stracić wszystkie endemiczne gatunki roślin w ciągu 30 lat. Natomiast do zagrożonych zwierząt należą lemury na Madagaskarze, żurawie błękitne w RPA, żółwie z Galapagos czy pantery śnieżne w Himalajach. 

Najciężej mają zwierzęta z wysp

Naukowcy wyjaśniają, że gatunki endemiczne są mniej zdolne do przemieszczania się i dostosowywania do zmian środowiska. Czyni je to bardziej podatnymi na zmiany klimatu. Szczególnie zagrożone są zwierzęta i rośliny z wysp, ze względu na niewielkie populacje żyjące na małym obszarze.

Możemy spodziewać się efektów, które zmienią całe ekosystemy, a na koniec zaszkodzą ludzkości. W końcu różnorodność biologiczna zapewnia nam wiele korzyści – powiedziała jedna z autorek artykułu, dr Mariana Vale z Uniwersytetu Federalnego w Rio de Janeiro. – Utrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie 1,5°C będzie mieć ogromne znaczenie dla natury. To nie jest mała różnica, to ogromna różnica. 

Szkodom można zapobiec

Autorzy artykułu, opublikowanego na łamach czasopisma “Biological Conservation” podkreślają, że tragedii można zapobiec. Samo dotrzymanie postanowień porozumienia paryskiego znacznie ograniczy ryzyko wyginięcia gatunków. 

Poza tym koncepcja obszarów chronionych musi uwzględniać zmiany klimatu. Gatunki przemieszczają się pod ich wpływem. Korytarze łączące obszary chronione z pozostałymi terenami muszą być przyjazne bioróżnorodności – dodał prof. Jon Lovett, ekolog z Uniwersytetu w Leeds.

Źródło: The Guardian

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.