Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pantera śnieżna – „górski duch” Ałtaju. Czy gatunek przetrwa?

Pantera śnieżna – „górski duch” Ałtaju. Czy gatunek przetrwa?

Przeważającej ilości gatunków kotów drapieżnych grozi zagłada. Ale to właśnie tajemniczy irbis śnieżny, władca mongolskich gór, jest najbardziej zagrożony wyginięciem. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Dlaczego? Co sprawia, że śnieżny leopard jest taki wyjątkowy? Warto przypomnieć o tym właśnie dzisiaj, kiedy przypada Międzynarodowe Święto Pantery Śnieżnej.

Poszerz swoją wiedzę w quizie, który dla Ciebie przygotowaliśmy!

powered by Typeform

Monumentalny, potężny i nieuchwytny

Pantera śnieżna to jeden z najbardziej tajemniczych gatunków zwierząt. Ze względu na jego spryt pozostaje nieuchwytny, a przez to w dalszym ciągu do końca niezbadany. Z racji tego, że mieszka na trudnym i nieprzystępnym terenie – w skalistych górach Ałtaju, jego obserwacja pozostaje trudną sztuką. Pojawia się jak monumentalny cień i znika. Dlatego przez lokalnych mieszkańców nazywany jest Duchem Gór. Niestety, przez długi czas okoliczni rolnicy uważali go za szkodnika i próbowali go tępić na wszystkie możliwe sposoby.

pantera sniezna

Na skraju wyginięcia- dlaczego?

To nie jest jedyne zagrożenie, jakie czyha na irbisy. Największy wróg – człowiek – od lat wyrządza mu wiele krzywd. Najbardziej destrukcyjne dla malejącej populacji są polowania. Uncja (inna nazwa pantery śnieżnej) ma przepiękne futro pokryte unikatowym wzorem. Stąd wielkie zainteresowanie kłusowników. Ponadto części ciała zwierzęcia uważane są za skuteczne składniki medykamentów w chińskiej pseudomedycynie.

Postęp cywilizacyjny spowodował  również znaczne ograniczenie wielkości siedlisk tych zwierząt, a przypadkowe schwytanie pantery w sidła zastawione przez inne zwierzęta jeszcze pogarsza sprawę. Kiedy głodny leopard śnieżny zbliża się do siedzib ludzkich zostaje wyeliminowany jako zagrożenie dla hodowli zwierząt.

To wszystko sprawiło, że populacja panter wynosi już tylko ok. 4 tysięcy.

Co można z tym zrobić? Wesprzyj WWF!

Aktywnie na rzecz przywrócenia i stabilizacji populacji tego gatunku działa Fundacja WWF.

Monitoruje ona pozostałe przy życiu osobniki, wspiera patrole antykłusownicze, zakupuje odstraszacze, które powodują, że pantery nie zbliżają się do ludzkich siedzib.

Jeśli Ty chcesz coś zrobić dla tych przepięknych kotów, możesz wirtualnie adoptować jednego z nich i wesprzeć działania w kierunku ich ocalenia.

Na tej stronie dowiesz się, jak to zrobić!

https://pomagam.wwf.pl/adoptuj/pantera

Źródło: wikipedia, WWF Polska, National Geographic

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.