Samochód elektryczny magazynem energii

Samochód elektryczny magazynem energii

Odnawialne źródła energii mają być rozwiązaniem dla świata pogrążonego w kryzysie klimatycznym. Te źródła są bowiem niewyczerpalne, a kluczową i być może wkrótce rozwiązaną kwestią jest ich magazynowanie. Na przykład… w elektrycznym samochodzie.

Magazyn energii w aucie

Coraz większy problem środowiskowy zmusza kraje na całym świecie do ograniczenia emisji i rezygnacji z paliw kopalnych. W dyskusji o OZE często pojawia się wątek magazynowania energii, wytworzonej np. w ciągu dnia przez mikroinstalację fotowoltaiczną. Jak i gdzie można zmagazynować tę energię, aby użyć jej w innym terminie?

Wraz ze wzrostem instalacji systemów rozproszonych, pojawiły się magazyny energii, które przechowują wytworzoną energię do momentu, kiedy zechcemy jej użyć. Nie wszyscy właściciele domów mogą sobie jednak pozwolić na inwestycję w drogie akumulatory. Ale co by było, gdyby byli już w posiadaniu gigantycznej baterii, która stoi w garażu? Okazuje się, że pojazdy elektryczne mogą stać się dobrym źródłem magazynowania energii. Marka Ford chce sprawić, aby ich elektryczne pickupy pełniły funkcję akumulatorów sieciowych dla gospodarstw domowych.

Pickup z wieloma gniazdkami

Ford F-150 Lightning, to pierwszy elektryczny pickup Forda, który posiada mnóstwo gniazdek, dzięki czemu w razie awarii energetycznej, może nawet przez trzy dni zasilić dom dzięki akumulatorom. Natomiast Ford  F-150 Hybrid, zasilił już mocą 7,2 kW niektóre gospodarstwa w Teksasie, kiedy nastąpiła zimowa, gigantyczna awaria sieci.

Technologia zastosowana w nowym pickupie opiera się na dwukierunkowej ładowarce Ford Charge Station Pro o natężeniu 80 A. Dzięki tej ładowarce można zasilić dom z pomocą akumulatora pickupa przez maksymalnie trzy dni. 

Funkcja pro dla planety

Ford planuje też wprowadzić modernizację systemu Intelligent Power. To z kolei pozwoli wykorzystać samochodowy akumulator do dostarczenia energii podczas szczytowego zapotrzebowania na nią. Samochód można ładować nocą, kiedy opłaty są niższe.  

Funkcja ta będzie dostępna tylko w Ford Charge Station Pro, posiadającej specjalne funkcje do zarządzania przepływami energii zarówno do sieci, jak i poza nią. Taka ładowarka będzie wymagała profesjonalnej instalacji. Szybkie ładowarki stają się standardem, przynajmniej w przypadku Australii, czy Stanów Zjednoczonych.

Magazynowanie staje się coraz istotniejsze, ponieważ odnawialne źródła energii zaczynają stanowić większy udział w ogólnym miksie energetycznym świata. Prosumenci mają realny udział w utrzymaniu stabilności sieci i jak najlepszym wykorzystaniu OZE. Magazyny energii połączone z elektromobilnością stosowane na globalną skalę mogą przynieść prawdziwą rewolucję w energetyce.

źródło: hackaday.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.