Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rajd dla klimatu jedzie dookoła Polski

Rajd dla klimatu jedzie dookoła Polski

Rower to najbardziej ekologiczny środek transportu. Dobrze o tym wiedzą uczestnicy Rajdu dla klimatu, który wystartował 12 czerwca w Sobótce. Jego trasa została podzielona na 15 odcinków i wiedzie dookoła Polski.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Siadaj na rower i kręć dla klimatu

Rajd ma charakter otwarty. Może w nim wziąć udział każdy, kto tylko wyrazi na to ochotę. Można przejechać całość lub tylko wybrane etapy. Tempo i ilość przejechanych dziennie kilometrów jest dowolna. Trasa wiedzie wyłącznie drogami asfaltowymi, a uczestnikom towarzyszą samochody wsparcia. Etapy zostały dobrane tak, by nie było większych problemów ze znalezieniem miejsca noclegowego. Przez 15 dni uczestnicy pokonują od 100 do 300 km. Łącznie trasa wynosi ponad 3 tys. km. Rajd nie ma organizatora, dlatego każdy samodzielnie dba o swoje bezpieczeństwo oraz ubezpieczenie.

Pomysłodawcą i kierownikiem programowym wydarzenia jest Marek Wiącek, maratończyk i kolarz szosowy.

– Jedziemy edycję polską tego rajdu. Początkowo trasa miała być znacznie dłuższa i wieść aż do Murmańska, ale ze względu na pandemię koronawirusa nie mogła się w tej wersji odbyć. W następnym roku przejedziemy całość – wyjaśniał podczas inauguracji rajdu jego pomysłodawca Marek Wiącek.

Cel rajdu

Rajd ma trzy cele. Pierwszym jest popularyzacja roweru, jako doskonałego środka transportu nieemitującego spalin i hałasu, a jednocześnie sprzyjającemu codziennej aktywności fizycznej, która jest najlepszym sposobem na zapobieganie chorób cywilizacyjnych. Drugi to zwrócenie uwagi na katastrofalne w skutkach ocieplenie klimatu spowodowane działalnością człowieka, a szczególnie korzystanie z paliw kopalnych, których spalanie jest jednocześnie jedną z przyczyn trującego smogu, zalegającego nad polskimi miastami. Trzeci cel to zwrócenie uwagi na globalny problem zanieczyszczenia środowiska plastikiem, który zagraża zdrowiu ludzi i przyczynia się co roku do śmierci milionów istnień m.in. morskich ptaków, ssaków, ryb.

Etapy rajdu
Prolog Sobótka – Wrocław
Wrocław – Trzebnica – Kostrzyn nad Odrą
Kostrzyn nad Odrą – Międzyzdroje
Międzyzdroje – Ustka
Ustka – Gdańsk
Gdańsk – Stadnica
Stadnica – Nowa Łuka
Nowa Łuka – Dubianka
Dubianka – Solina
Solina – Zalew Krempna
Zalew Krempna – Niedzica
Nidzica – Wisła
Wisła – Pokrzywna
Pokrzywna – Radków
Radków – Szklarska Poręba
Szklarska Poręba – Wrocław

źródło: facebook.com/Rajd-dla-klimatu-2020-1397490130392883, fot. Inauguracja Rajdu, źródło: facebook.com/Rajd-dla-klimatu-2020

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.