Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy mrożenie cen energii zostanie utrzymane w 2025? 

Czy mrożenie cen energii zostanie utrzymane w 2025? 

Ministra Klimatu i Środowiska odpowiedziała na pytania o dalsze mrożenie cen energii. W rozmowie z Rzeczpospolitą nie wykluczyła, że mechanizm zostanie utrzymany w 2025 roku.

Reklama

“Musimy być gotowi na różne scenariusze”

Paulina Hennig-Kloska przyznała w poniedziałkowej rozmowie w Rzeczpospolitej, że rząd rozważy utrzymanie cen maksymalnych za energię elektryczną w kolejnym roku.

– Nasz rząd dba także o zapewnienie cen energii na akceptowalnym społecznie poziomie oraz podejmuje działania, które pozwolą utrzymać inflację w ryzach – powiedziała ministra. – Dlatego wracamy do mechanizmów rynkowych energii stopniowo, wspierając obywateli, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarstw domowych o niższym dochodzie. Uważam osobiście, że w 2025 roku musimy być gotowi na różne scenariusze.

Bon energetyczny

Jedną ze wspomnianych form wsparcia jest bon energetyczny, czyli forma jednorazowego świadczenia pieniężnego. Mogą ubiegać się o nie najuboższe gospodarstwa domowe – w tym te zagrożone ubóstwem energetycznym. 

Wnioskodawcy mogą otrzymać od 300 do nawet 1200 złotych – w zależności od ilości osób w gospodarstwie domowym oraz jego głównego źródła ogrzewania. Wnioski o przyznanie świadczenia można składać od początku sierpnia. Jak je wypełnić i gdzie złożyć, a także jakie są szczegółowe warunki pozyskania środków, opisywaliśmy tutaj:

To zależy… od czego?

Utrzymanie tego rodzaju mechanizmów pomocowych dla Polaków jest uzależnione od sytuacji, jaka będzie panowała pod koniec bieżącego roku. Również od ceny energii na rynkach światowych.

Ministra zapewnia, że rząd przygląda się im i w razie potrzeby – wdroży sprawdzone działania. Jeśli jednak sytuacja cenowa się ustabilizuje, nie będzie to konieczne. 

Na ten moment jednak najbardziej prawdopodobne wydaje się ich utrzymanie, bowiem ceny zatwierdzone w taryfach sprzedawców energii nadal odbiegają od maksymalnej stawki za prąd, przyjętej w ustawie.

– Faktycznie w ostatnich tygodniach pojawiły się lekkie zachwiania na rynku, wywołane m.in. wejściem w życie reformy rynku bilansującego. Dlatego też być może przedłużenie mrożenia cen energii ze stałą ceną dla gospodarstw domowych będzie nadal konieczne – podsumowała Paulina Hennig-Kloska.

Zamrożenie cen energii

Przypomnijmy, że aktualnie stawka maksymalna za energię elektryczną dla gospodarstw domowych wynosi 500 złotych za megawatogodzinę. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wskazuje, że bez tej interwencji, opiewałaby ona na kwotę 739 zł/MWh.

Jeśli chodzi o małe i średnie przedsiębiorstwa, instytucje samorządowe oraz podmioty użyteczności publicznej, takie jak szkoły, czy szpitale, cena za megawatogodzinę nie może przekroczyć 693 zł/MWh.

Za stosowanie ceny maksymalnej, przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają rekompensaty. 

Źródła: mkis.gov.pl, rp.pl

Fot.: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.