Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czyste Powietrze: to na te urządzenia składa się najwięcej wniosków. Zaskakujące statystyki

Czyste Powietrze: to na te urządzenia składa się najwięcej wniosków. Zaskakujące statystyki

Pomimo trwających wakacji popularność największego programu antysmogowego w Polsce wcale nie spada. Na które urządzenia Polacy składają najwięcej wniosków?

Reklama

Idzie zima – zadbaj o dom!

Trwający w Polsce okres wakacji sprzyja nie tylko beztroskiemu urlopowi. Schyłek lata, to również idealny moment na rozpoczęcie przygotowań do zimy. Dla niektórych z nas oznacza to zadbanie o docieplenie domu, wymianę okien, drzwi lub źródła ciepła.

W sfinansowaniu wszystkich wyżej wymienionych inwestycji mogą pomóc dotacje z programu Czyste Powietrze – największego w Polsce programu antysmogowego, wspierającego kompleksową termomodernizację i wymianę nieefektywnych źródeł ciepła. 

Podsumowanie liczby wniosków 

Mimo sezonu wakacyjnego liczba złożonych w ramach programu wniosków wcale nie maleje. Dane zgromadzone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) za okres tylko od 10 do 16 sierpnia bieżącego roku wskazują na ponad 5,5 tysiąca złożonych dokumentów.

Od początku raportowania, tj. 19 września 2018 roku do 16 sierpnia b.r. łączna liczba wniosków wyniosła już 943 191 sztuk. Z kolei kwota wypłaconego dofinansowania opiewa na 11 903 965 455 złotych.

Te urządzenia zyskują na popularności

Suma wszystkich źródeł ciepła wynosi z kolei aż 760 037 sztuk. Przy tym wątku warto się zatrzymać i zwrócić uwagę na ciekawy trend, kształtujący się przez kilka ostatnich miesięcy.

Dane dotyczące wnioskowanych urządzeń (źródeł ciepła) w ramach programu wskazują jednoznacznie na spadek zainteresowania pompami ciepła wśród beneficjentów programu oraz – wzrost znaczenia kotłów na biomasę.

soze Infografika blog 3

Powyższy wykres przedstawia procentową sumę poszczególnych urządzeń (kotłów na biomasę; gazowych lub kondensacyjnych; pomp ciepła oraz innych sprzętów), o które wnioskowano w danym miesiącu w okresie od stycznia 2022 do 30 czerwca 2024 roku. Dane pochodzą z oficjalnych informacji udostępnionych przez NFOŚiGW.

Spadek zainteresowania pompami ciepła

Zgromadzone wartości świadczą o spadku zainteresowania wśród wnioskodawców otrzymaniem dofinansowania do zakupu i instalacji pomp ciepła. Tendencja spadkowa utrzymywała się już co najmniej od lipca ubiegłego roku. Wówczas pompy ciepła stanowiły 57% wszystkich wnioskowanych urządzeń. Liczba ta systematycznie spadała, aż w końcu, w czerwcu 2024 roku osiągnęła zaskakująco niski wynik 26%.

Rośnie zainteresowanie kotłami na biomasę

Inaczej sytuacja wygląda dla kotłów na biomasę. Te właściwie od września 2023 roku cieszą się coraz większym zainteresowaniem. We wspomnianym czasie odpowiadały one za jedynie 16% wszystkich wniosków o dofinansowanie wymiany źródła ciepła. Jednak od początku bieżącego roku stale wzrasta popyt na tego rodzaju urządzenia wśród beneficjentów programu. Według najnowszych informacji, na koniec czerwca 2024 roku stanowiły aż 51% wszystkich wnioskowanych źródeł ciepła (9543 złożonych wniosków w miesiącu), co przełożyło się na sumę ponad 173 tysięcy urządzeń, licząc od 2018 roku. 

Źródła: czystepowietrze.gov.pl

Fot.: canva.com (degimages, brebcaphotos)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.