Spis treści
Wszystkie rośliny poprawiają stan naszego powietrza. Istnieją jednak takie, które szczególnie mocno wpływają na jego jakość.
Kiedyś w domach było bardzo dużo roślin doniczkowych. Niektórzy i teraz mają ich niemałą plantację. I słusznie. Podobnie dzieje się w szkołach, biurach i miejscach pracy. Czy wiesz dlaczego? Bo rośliny wpływają na ludzi i to w różnych aspektach.
Jak tu miło, jest roślinka!
Pokój, w którym znajdują się rośliny wydaje się bardziej przytulny. To nie tylko wrażenie, tak jest naprawdę, bo rośliny pochłaniają hałas i kurz. W zamian nawilżają powietrze. Wydzielają też jony ujemne, które wdychane przez człowieka polepszają mu samopoczucie. Patrzenie na zieleń wspomaga też pomysłowość i odpręża. Przy pracy czy nauce przyjemna jest chociaż chwilowa wzrokowa przerwa – o tak, można zerknąć na roślinkę!
Jest roślina – jest czym oddychać!
Bardzo ważnym plusem posiadania w pokoju roślin jest to, że poprawiają one jakość powietrza. Wszystkie roślinki produkują tlen, ale mistrzem w tej kwestii jest wężownica Sansevieria trifasciata. Nazywana jest czasami sypialnianą rośliną, bo produkuje tlen także w nocy, czym może poprawić jakość snu. Podobnym producentem tlenu jest Palma Areca.
Istnieją też rośliny, które pochłaniają toksyny i różnego rodzaju zanieczyszczenia powietrza. Dlaczego to robią? To proste. Rośliny nie mogą tak po prostu uciec z brudnego środowiska, bo ich korzenie mocno trzymają się w ziemi. Dlatego też wykształciły taki specjalny mechanizm, który pozwala im pochłaniać zanieczyszczenia tak, jakby chowały je do kieszeni. Chodzi o to, żeby zamknięte już im nie szkodziły. Sprytne, prawda? Do takich roślin należą na przykład Epipremnum złociste (na nie uważaj, bo jest trujące dla ludzi i zwierząt!), figowiec benjamina, i popularne: bluszcze, paprocie, draceny czy skrzydłokwiaty.
Weź kwiatka!
Jeśli jeszcze nie masz żadnej rośliny doniczkowej w domu, poproś rodziców, o którąś z tu wymienionych. Nie tylko atmosfera będzie lepsza, ale także trzeba będzie się kwiatkiem zaopiekować. A to nie lada wyzwanie!
Zainteresował Cię ten temat? Przeczytaj lub poleć rodzicom nasz artykuł o roślinach antysmogowych i film na ich temat przygotowaliśmy:
SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.