Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dotacje na przydomowe wiatraki – nabór wniosków może ruszyć jeszcze przed wakacjami

Dotacje na przydomowe wiatraki – nabór wniosków może ruszyć jeszcze przed wakacjami

Jeszcze przed wakacjami może rozpocząć się nabór wniosków o dofinansowanie do własnej mikroelektrowni wiatrowej. Budżet programu wyniesie aż 400 milionów złotych. Co warto o nim wiedzieć?

Reklama

Kto może pozyskać dotację?

W lutym bieżącego roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował o planowanym uruchomieniu nowego programu dotacji do odnawialnych źródeł energii. Tym razem chodzi o drugie – zaraz po fotowoltaice – najpopularniejsze wśród Polaków instalacje OZE – elektrownie wiatrowe. 

Program “Moja Elektrownia Wiatrowa” skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli domów mieszkalnych. Beneficjenci będą mogli uzyskać aż do 30 tysięcy złotych na zakup i montaż przydomowej elektrowni wiatrowej, której moc wynosi od 1 kW do 20 kW. Wiatraki, których maksymalna wysokość może być równa 30 metrom, będzie można stawiać na budynku mieszkalnym lub działce, na której ten budynek się znajduje. 

Dotacje także na magazyny energii

W ramach programu będzie można ubiegać się także o dotacje na magazyny energii – aż do 17 tysięcy złotych na urządzenie (6 tys. na każdą kilowatogodzinę pojemności, przy czym minimalna pojemność musi wynieść 2 kWh).

Urządzenia te są niezbędnym elementem w przeprowadzeniu udanej transformacji energetycznej w Polsce. Według szacunków prezesa PSE Grzegorza Onichimowskiego, nasz kraj potrzebuje zainstalować w nich 10 GW mocy. “Magazyny są naszym największym priorytetem” – mówił w maju.

Więcej na ten temat pisaliśmy tu:

Kiedy wystartuje “Moja Elektrownia Wiatrowa”?

Dowiedzieliśmy się, że budżet  “Mojej Elektrowni Wiatrowej” ma wynieść 400 milionów złotych i będzie pochodził z Funduszu Modernizacyjnego. Na ten moment nie wiadomo jeszcze, ile środków zostanie przeznaczonych na pierwszy nabór. Pojawiły się jednak informacje na temat tego, kiedy może on wystartować.

Jak donoszą media, NFOŚiGW przekazał Państwowej Agencji Prasowej, że pierwszy nabór wniosków do nowego programu rozpocznie się w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku – czyli prawdopodobnie jeszcze przed wakacjami. Już teraz cieszy się on ogromnym zainteresowaniem.

Jak złożyć wniosek?

Nabór wniosków, według zapowiedzi, będzie prowadzony w trybie ciągłym aż do wyczerpania puli środków – podobnie jak w przypadku programu „Czyste Powietrze”. Wnioski można składać do ostatniego dnia 2028 roku. Sam program przewidziano na lata 2024-2029.

Dokumenty mają być przyjmowane online za pośrednictwem specjalnej platformy udostępnionej przez NFOŚiGW.

Warto podkreślić, że program ma na celu wsparcie energetyki prosumenckiej oraz zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym. Wytwarzany prąd ma służyć beneficjentowi na własne potrzeby, a wiatrak zakupiony dzięki dotacji musi działać przez minimum pięć lat od otrzymania dofinansowania.

Źródła: gazetaprawna.pl, muratordom.pl

Fot.: gettyimages/canva.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.