Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Drony pomagają projektować farmy fotowoltaiczne

Drony pomagają projektować farmy fotowoltaiczne

Kingsley Chen jest koordynatorem floty dronów, pracujących dla firmy SunPower. Można go spotkać gdy podczas przygotowywania terenów pod inwestycje fotowoltaiczne lata bezzałogowymi maszynami tak, aby móc dobrze zobrazować lokalizację. Na pokładzie tych niemalże metrowych pojazdów znajdują się aparaty o wysokiej rozdzielczości, które pozwalają na mapowanie terenu.

Reklama

Drony pozwalają SunPower na wykonywanie dokładnych map obszarów pod budowę farm fotowoltaicznych. Po co? „To jak wielkie puzzle” wyjaśnia sposób projektowania takich instalacji Matt Campbel, wicedyrektor SunPower ds. inwestycji fotowoltaicznych. Jego zespół jest odpowiedzialny za projektowanie farm stawianych przez jego firmę. Wykorzystanie dokładnych map terenu, gdzie zamontowane mają być moduły słoneczne pozwala na gęstsze ich upakowanie, szybszą instalację i w konsekwencji zmniejszenie kosztów całej inwestycji.

Budowa gęściej zabudowanych farm fotowoltaicznych ma niemałe znaczenie, szczególnie w miejscach takich jak Kalifornia. Zmniejszenie powierzchni farmy pozwala zmniejszyć jej wpływ na środowisko naturalne czy mieszkających dookoła ludzi, oczywiście oprócz poprawy opłacalności takiej inwestycji.

Firmy z sektora fotowoltaicznego wykorzystują wiele technologii, aby optymalizować rozmieszczenie modułów na terenie farmy, jej pracę i utrzymanie. Wszystko sprowadza się do zmniejszenia kosztów– komentuje Justin Baca, wicedyrektor ds. rynku i marketingu w Zrzeszeniu Przemysłów Energii Słonecznej.

Zwiększanie inwestycji w nowoczesne technologie w sektorze OZE w USA i na całym świecie to trend, który utrzymuje się od około dziesięciu lat. Jak ocenia amerykańska Administracja Informacji Energetycznych do 2018 roku około 1,4% energii elektrycznej w USA będzie pochodzić z systemów fotowoltaicznych. Jakkolwiek ten odsetek nie wydaje się być imponujący, to jest to najdynamiczniej rozwijający się składnik miksu energetycznego. Wszystko dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii.

SunPower jest producentem modułów fotowoltaicznych i developerem farm w USA. Większość tworzonych przez niego technologii wykorzystywana jest wewnętrznie, ale istnieją firmy, takie jak HST Solar, która opracowała nowatorski algorytm opracowywania optymalnego rozłożenia systemów fotowoltaicznych na danym terenie. Algorytmy HST Solar wykorzystują systemy sztucznej inteligencji do optymalizacji projektów, co pozwala zmniejszyć koszty budowy instalacji fotowoltaicznej o 30%, jak podaje Santanov Chaudhuri, jeden z założycieli tego start-upu. Jak informuje on, aplikacja firmy wykorzystana została już do zaprojektowania łącznie 4 GW farm fotowoltaicznych.

Nie tylko wolnostojące instalacje wykorzystują tego rodzaju systemy. Opracowana przez PVComplete aplikacja pozwala na projektowanie instalacji dachowych. System ten bierze pod uwagę nie tylko kształt i położenia dachu, ale także np. lokalne warunki zabudowy. Jak mówi współzałożyciela PVComplete, Claudia Eyzaquirre, niemalże wszystkie firmy z branży wykorzystują jakiegoś rodzaju systemy wspomagania projektowania. Duże firmy tworzą własne systemy, ale mniejsze są bardzo zainteresowane tego rodzaju programami komercyjnymi.

451488983558 1 3600

Także w zakresie utrzymania i konserwacji farm technologia robi ogromne postępy. W 2013 roku SunPower zakupił start-up Greenbotics, który opracował autonomiczne roboty do czyszczenia paneli PV, które zastępują ludzi uzbrojonych w szmatki i ściągaczki do wody. Z kolei StrataSolar oferuje bezzałogowe pojazdy latające wyposażone w kamery na podczerwień – służą one do monitorowania pracy ogniw fotowoltaicznych i wykrywania np. uszkodzonych modułów z powietrza. To doskonała metoda na sprawdzenie kondycji całego systemu w prosty sposób. Z powietrza widać problem z dokładnością do komórki w module – komentuje technologię firmy Gabe Cantor, dyrektor Strata Solar ds. inżynierii i projektowania.

Wraz z zmniejszaniem się cen modułów fotowoltaicznych konieczne jest sięganie po coraz nowocześniejsze technologie, aby pozostać konkurencyjnym na rynku OZE. Nie wszystkie technologie są tak zaawansowane i widowiskowe jak drony; dużo inwestuje się np. oprogramowanie – być może nudne, ale niezwykle potrzebne, tak na etapie projektowania jak i utrzymania systemów fotowoltaicznych.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.