Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekologiczne narciarstwo? To możliwe!

Ekologiczne narciarstwo? To możliwe!

Coraz więcej stacji narciarskich decyduje się na zwiększenie efektywności i zminimalizowanie śladu węglowego poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Jak działa taki stok i gdzie możemy wybrać się na ekologiczne ferie zimowe? 

Reklama

Narciarski bilans węglowy 

Budowa stoków i wyciągów narciarskich nie pozostaje bez konsekwencji dla ekologii i bioróżnorodności. Aby zbudować nowe trasy, konieczne jest wykarczowanie terenu. W rezultacie zagrożone jest naturalne siedlisko zwierząt, a fauna i flora na tych terenach znacznie ubożeje. Co więcej, kolejki linowe to niebezpieczeństwo dla dużych ptaków, takich jak cietrzew czy głuszec.

Ośrodki narciarskie to również źródło emisji CO2, wynikającej głównie z faktu, że większość narciarzy korzysta z prywatnych środków lokomocji, a transport publiczny wokół stoków jest słabo rozwinięty.

Austria przoduje w “zielonym narciarstwie” 

Jak zminimalizować negatywne skutki narciarstwa? Odpowiedź próbują znaleźć Austriacy, którzy są pionierami w tworzeniu bezemisyjnej infrastruktury. Rauriser Hochalmbahnen to pierwszy w Austrii ośrodek neutralny dla klimatu. Stacja produkuje potrzebną energię elektryczną, a niewielkie emisje CO2 rekompensuje poprzez zakup tzw. “zielonych certyfikatów”, przeznaczanych na finansowanie nowych, bezemisyjnych inwestycji. 

Inną austriacką stacją zasilaną za pomocą OZE jest Schmittenhöhenbahn w Zell am See. Prowadzone są tam pionierskie prace – nie tylko w zakresie technologii kolejek linowych, ale także w dziedzinie ochrony środowiska. Przedsiębiorstwo zasilane jest w 100% ekologiczną energią elektryczną, dostarczaną przez lokalną elektrownię – Salzburg AG. Schmittenhöhebahn jest pierwszą koleją linową w Austrii, która uczestniczy w systemie audytu zarządzania środowiskowego (EMAS), w którym bieżące innowacje są weryfikowane i oceniane przez niezależnego audytora środowiskowego.

A co z plastikiem?

Inny pomysł na ekologiczne narciarstwo mają Włosi, którzy postanowili stworzyć pierwszy na świecie kurort “wolny od plastiku” – jest to Pejo 3000 w regionie Trentino, czyli najstarsza stacja zimowa w popularnej dolinie Val di Sole. 

Motywatorem zmian byli glacjolodzy, którzy, badając pobliski lodowiec Forni, zauważyli, że jest on silnie zanieczyszczony mikrocząstkami rozmaitych odmian plastiku, zwłaszcza polietylenu. 

Włosi zrezygnowali z serwowania napojów w plastikowych butelkach i kubkach. Postanowili używać wyłącznie sztućców, słomek i talerzyków z naturalnych tworzyw, a menu oparto o dania na bazie produktów od lokalnych producentów. Zrezygnowano również z jednorazowych plastikowych karnetów. 

Energia, którą jest zasilany stok, pochodzi z lokalnych elektrowni wodnych oraz odpadów z miejscowego przemysłu drzewnego. Włosi zapowiadają, że Pejo jest „najbardziej zrównoważonym regionem narciarskim w całych Alpach”.

Zobacz też: Energooszczędne miasto z Marvela – powstanie naprawdę?

Źródła: polityka.pl, nature.com, cnn.com

Fot. Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.