Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekonomiczne i zdrowotne skutki niskiej emisji CO2

Ekonomiczne i zdrowotne skutki niskiej emisji CO2

Komisja Europejska sporządziła raport na temat wdrażania polityki ochrony środowiska. Wynika z niego między innymi, że smog w roku 2016 kosztował Polaków 26 miliardów euro. Gigantyczna kwota obejmuje straty spowodowane dniami wolnymi od pracy, jak również koszty leczenia chorób wywołanych smogiem. Jak podaje Bruksela, nieobecność pracowników w pracy kosztowała aż 19 mln. euro.

Reklama

Samo Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii podaje na stronie internetowej, że z powodu występowania smogu pośrednio może umierać aż 40 tys. Polaków rocznie. Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że gdyby ludzie nie palili, a powietrze nie byłoby zanieczyszczone, unikniętoby około 80% chorób sercowo-wieńcowych i aż 40% nowotworów.

Władze co prawda podejmują walkę o czyste powietrze, m. in. przez zmiany prawne, uruchomienie dotacji na wymianę pieców lub na ekologiczne paliwo i wdrażanie innych pakietów osłonowych, czy uświadamianie mieszkańców, ale nie są one niestety wystarczające.

Konsekwencje niskiej emisji CO2 ponoszą także przedsiębiorstwa. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że aby móc emitować CO2 do atmosfery, muszą one wykupić odpowiednie uprawnienia. A koszty ich zakupu ostatnim czasie wzrosły o 300%. To ma wpływ na ceny prądu, które idą w górę. To kolejny powód by zadbać o czyste powietrze poprzez obniżanie emisji pyłów, które oprócz szkodliwości dla naszego zdrowia i życia, niosą negatywne konsekwencje z ekonomicznego punktu widzenia.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.