Elektrociepłownia gazowo-parowa w Płocku niedługo ruszy

Prace nad nowym blokiem gazowo-parowym powstającym w Płocku, przygotowywanym przez PKN Orlen i PSE (Polskie Sieci Energetyczne), zmierzają ku końcowi. Nowa elektrociepłownia nie tylko będzie zasilać rafinerię należącą do PKN Orlen, ale również działać w ramach Krajowego Systemu Energetycznego. Moc nowego bloku gazowego to 596 MWe. Szacuje się, że już za sześć miesięcy zostanie on oddany do użytku.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Cała inwestycja pochłonęła 1,65 miliarda złotych. W sierpniu odbyły się testy nowego bloku gazowo-parowego, który jest największym, a zarazem najnowocześniejszym obiektem tego typu w Polsce Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, płocka elektrociepłownia zostanie przekazana do regularnej eksploatacji pod koniec 2017 roku.

Moc cieplna bloku to 530 MWt. Generowane ciepło będzie wykorzystywane na potrzeby procesów produkcyjnych w rafinerii, a nadwyżka wygenerowanej energii trafi do krajowej sieci elektroenergetycznej.

Płocka inwestycja doskonale pokazuje, że pozycja konwencjonalnych metod uzyskiwania energii jest wciąż niezagrożona. Musi minąć jeszcze dużo czasu, zanim przedsiębiorstwa zaczną równie chętnie inwestować w zieloną energię.