Kiedyś fantazja science fiction, a od tego roku rzeczywistość Amerykanów. Roboty dostawcze przynoszą paczki z pizzą i zakupy z Amazona prosto do drzwi. To rozwiązanie jest korzystne ze względu na praktycznie zerową szkodliwość dla środowiska.
Roboty dostawcze a Covid
Roboty usługowe są dumą firmy Starship Technologies z siedzibą w Kalifornii. Firma od dłuższego czasu odnotowywała szkodliwy wpływ pojazdów dostawczych na środowisko, jednak głównym zapłonem do podęcia decyzji o wprowadzeniu robotów do swojej sieci okazała się światowa pandemia Covid-19.
Przed pandemią firma dostarczała swoje produkty jedynie na terenie kampusu UT Dallas, jednak kiedy został zamknięty, musiała rozszerzyć swoją działalność. Dzięki innowacyjnej technologii mieszkańcy Kalifornii mogą przestrzegać obostrzeń związanych z ograniczaniem kontaktu.
Dało nam to w pewnym sensie motywację rozszerzenia lub przyspieszenia tego, co było już naszym długoterminowym planem, który polega na dostarczeniu tej usługi dostawczej do lokalnych dzielnic – powiedział Rob Buehler, dyrektor sprzedaży w Starship Technologies.
Fot: roboty dostawcze/ źródło: nbcdfw.com
Ekologiczne roboty
Roboty dostawcze działają na ostatnim etapie dostaw, czyli z magazynu do miejsca docelowego. Jest to najbardziej szkodliwy etap, który przez pojazdy spalinowe powodował korki na drogach oraz przyczyniał się do uwalniania ogromnych ilości zanieczyszczeń. Ekologiczne roboty stały się w tym wypadku zbawienne dla naszego środowiska.
Są trzy lub cztery biegające po naszej okolicy i pomyślałam, co u licha! – podaje mieszkanka Frisco Lisa Hampshire –To niesamowite, zobaczyć samą technologię i to, jak bardzo się zmieniła w ciągu ostatnich kilku lat. To po prostu łatwy, wygodny i bezpieczny sposób na dostarczenie czegoś – dodaje Hampshire.
Fot: robot dostawczy/news.mit.edu
Jak roboty znajdują drzwi? Nowy wynalazek MIT
Z początku roboty nie zawsze działały niezawodnie. GPS kierował robota pod właściwy adres, ale nie potrafił określić dokładnego miejsca, w którym znajdują się drzwi klienta.
W celu rozwiązania tej niedogodności naukowcy z MIT opracowali nowy system nawigacji robota. System obejmuje szkolenie robotów w zakresie rozpoznawania elementów otoczenia, takich jak podjazdy i skrzynki pocztowe, oraz uczenia się, które elementy mogą prowadzić do drzwi.
Na poniższym filmiku możemy zobaczyć znajdowanie drogi „oczami” robota:
Technologia znacząco polepszyła się, jednak w dalszym ciągu wymaga dopracowania.
– To trochę nierozsądne oczekiwać, że będziesz mieć szczegółową mapę każdego środowiska, w którym może pracować twój robot – mówi Michael Everett, doktorant na wydziale inżynierii mechanicznej MIT, który pracował nad badaniami.
źródło: news.mit.edu, smithsonianmag.com, nbcdfw.com
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.