Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy tropikalny cyklon wpływa na zdrowie?

Czy tropikalny cyklon wpływa na zdrowie?

Czy występujące na świecie cyklony mają wpływ na stan zdrowia ludzi? Tak, szczególnie w przypadku osób starszych, mogą one powodować wiele schorzeń – podaje grupa naukowców, która przeanalizowała 70 milionów przypadków hospitalizacji.

Reklama

Cyklon tropikalny a wpływ na zdrowie

Bez wątpienia huragany i cyklony mają destrukcyjny wpływ na środowisko, w którym żyje człowiek. Jak się okazuje również na zdrowie ludzi. Chociaż zjawiska te występują na globie naturalnie, to ich coraz częstsze występowanie podyktowane jest zmianami klimatu.

Pomimo wcześniejszych badań i wiedzy, która pozwalała określić, w jaki sposób ekspozycja na cyklony tropikalne wpływa na występowanie dolegliwości i chorób, nie przeanalizowano wielu przypadków. 

Nowe badania potwierdzały, że anomalia pogodowe, takie jak cyklony wpływają na zdrowie ludzi.

Ekspozycja na cyklony na przestrzeni 16 lat, fot. nature.com

Grupa naukowców postanowiła tym razem wykorzystać gigantyczny zbiór danych. Przeanalizowali 70 milionów przypadków zgłoszonych do szpitali. W sumie wzięto pod uwagę 16 lat, od 1999 do 2014 roku. Wyniki: w 898 hrabstwach ekspozycja na cyklony tropikalne wyniosła w sumie 2547 dni. 

Zespół odkrył, że ekspozycja na cyklony tropikalne, podczas których prędkość wiatru była większa lub równa 34 stopniom w skali Beaforta, wpływa na zwiększoną częstotliwość hospitalizacji oraz na wzmożone ryzyko wystąpienia dolegliwości i objawów chorób, takich jak:

  • choroby układu oddechowego,
  • choroby zakaźne i pasożytnicze,
  • urazy.

Podczas dni, w których odnotowano cyklony, zwiększyła się skala hospitalizacji w wyniku zgłoszeń tych dolegliwości.

Odkryliśmy, że ekspozycja na cyklony tropikalne wiązała się ze średnim wzrostem liczby hospitalizacji z kilku przyczyn w ciągu tygodnia po ekspozycji – napisał zespół badawczy, składający się z pracowników naukowych amerykańskich uniwersytetów.

Szkody na skutek zmian klimatu

Przewiduje się, że intensywność cyklonów tropikalnych zmieni się z powodu antropogenicznej zmiany klimatu, co oznacza, że dalszy, dynamiczny rozwój przemysłu zwiększy częstotliwość występowania anomalii. Między innymi możemy spodziewać się uderzeń cyklonów, czy osuwania się gruntów. 

W niedawnym raporcie National Centres for Environmental Information podano, że koszty związane z likwidowaniem szkód po burzach występujących w Stanach Zjednoczonych przekroczyły 1,3 biliona dolarów w latach 1980-2017.

źródło: nature.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.