Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rybacy zagrożeni zmianami klimatu

Rybacy zagrożeni zmianami klimatu

Zmiany klimatyczne w oceanach wywołały spore zamieszanie wśród ekologów. Pojawiło się wiele apeli o konieczności ochrony zagrożonych gatunków ryb i innych zwierząt morskich. Niestety problem wykracza poza zagrożone ekosystemy morskie, dotykając także ludzi traktujących ryby jako pożywienie czy źródło zarobku. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Badania nad morskim ekosystemem

Naukowcy z Narodowego Muzeum Historii Naturalnej w Smithsonian i Smithsonian Marine Station zbierają dane na temat tego, gdzie żyją obecnie ryby i jak zmieniają się ich środowiska naturalne wraz ze zmianami klimatycznymi.

Zrozumienie, w jaki sposób ryby reagują na zmiany klimatu, jest ważne, ale nie jedynym czynnikiem – powiedział Steven Canty, biolog morski i koordynator programu Marine Conservation Program w Smithsonian Marine Station – Nie możemy myśleć o rybach, tylko wtedy, gdy tak wielu ludzi polega na nich w kwestii bezpieczeństwa żywnościowego i środków do życia.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Zagrożenia rybaków spowodowane ociepleniem klimatu

Jednym z problemów jakie pojawiają się w oceanach wraz ze zmianami klimatu, jest podgrzewanie się wody. Ryby preferują określone zakresy, więc wraz ze wzrostem temperatur wód, ryby przenoszą się do siedlisk, które lepiej odpowiadają ich potrzebom.

Niektóre gatunki tuńczyka, takie jak tuńczyk błękitnopłetwy atlantycki, rozszerzają swój zasięg na północ. Są teraz na wodach arktycznych, gdzie nie były od dawna – podaje Bruce Collette, emerytowany ichtiolog z Narodowego Muzeum Historii Naturalnej Smithsonian.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Stwarza to ogromne zagrożenie dla działalności lokalnych rybaków, których jedynym dochodem jest sprzedaż ich niewielkich połowów. 

Jeśli dystrybucja ryb się zmienia, a ludzie muszą przemieszczać się na dalekie odległości, by je znaleźć, to nie każdego będzie na to stać – podaje Canty -To naraża całe ich życie na niebezpieczeństwo – dodaje.

Ratunek rybaków

Naukowcy, chcąc przewidzieć ekonomiczne skutki relokacji gatunków, współpracują z lokalnymi społecznościami rybackimi.

Dodatkowo trwają prace nad wykształceniem odporności ryb na zmiany temperatury. Czytaj więcej w naszym artykule:

To jak aktualizacja systemu operacyjnego na laptopie — powiedział Canty – Wychodzą nowe rzeczy, ludzie lepiej rozumieją i poprawiają działanie twojego laptopa. Musimy zrobić to samo z rybołówstwem, aktualizować zarządzanie nimi w miarę gromadzenia nowych i lepszych informacji – dodaje.

Badacze zdają sobie sprawę, że aż 780 milionów ludzi jest uzależnionych od połowów, ponieważ czerpią z nich dochody. Biorą pod uwagę ich zdanie w procesie wdrażania nowego zarządzania rybołówstwem.

To oni na co dzień wchodzą w interakcję z łowiskami. Znają systemy lepiej niż my — powiedział Canty – Byłoby ogromnym niedopatrzeniem, gdyby nie uwzględniali ich pokoleń i wiedzy w zarządzaniu rybołówstwem dodaje.

źródło: msc.org, nature.org, smithsonianmag.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.