Fukushima – katastrofa, która zmieniła Japonię

Fukushima – katastrofa, która zmieniła Japonię

Od awarii Elektrowni Atomowej w Fukushimie minęło już sześć lat. Przypomnijmy, że do serii wypadków jądrowych doszło w wyniku tsunami spowodowanego przez trzęsienie ziemi u wybrzeży wyspy Honsiu. W wyniku tych wydarzeń do środowiska dostały się substancje promieniotwórcze, a w reaktorach nr 1, 2 i 3 doszło do stopienia rdzeni.

Od czasu kiedy czołówki gazet i newsów telewizyjnych skierowały się w stronę Japonii, w Kraju Kwitnącej Wiśni doszło do wielkiej zmiany w postrzeganiu energii atomowej. Dziesiątki miast zmieniły tradycyjny system zasilania na bardziej elastyczny model generowania i przechowywania energii.

Dobrym tego przykładem jest Higashi-Matsushima, gdzie zostało zniszczonych 75 procent znajdujących się tam domów. Od tamtego czasu na terenie tego miasta skonstruowano mikrosieć i zdecentralizowano wytwarzanie energii odnawialnej, która obecnie generuje 25 procent potrzeb energetycznych bez konieczności podpięcia do sieci centralnej. Ponadto w zainstalowano tam baterie zdolne do przechowywania wystarczającej ilości energii, mogącej w dowolnym momencie zasilić miasto przez okres trzech dni.

„Nie budujemy już dużych elektrowni. Zamiast tego będziemy tworzyć systemy zasilania dostępne w pobliżu obszarów konsumpcji” – powiedział Takao Kashiwagi, szef Rady Promowania Nowej Energii i pomysłodawca pierwszego inteligentnego miasta Japonii.

W związku z sukcesem tego programu rząd japoński stara się zwiększyć środki finansowe, które umożliwią realizację opisanego projektu na większych obszarach kraju. W związku z tym fundusze na realizację zadań z tego zakresu zostaną zwiększone w przyszłym roku o 25 procent.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.