Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Gdzie wylać zużyty olej kuchenny? Możesz się zaskoczyć…

Gdzie wylać zużyty olej kuchenny? Możesz się zaskoczyć…

W Polsce zazwyczaj zużyty olej wylewa się do zlewu lub toalety. Nie jest to jednak dobry pomysł, ponieważ może uszkodzić rury. Jak w takim razie zutylizować olej spożywczy?

Reklama

Dlaczego nie należy wylewać oleju do zlewu?

Każdy olej i tłuszcz jadalny może zostać poddany recyklingowi – niezależnie od tego, czy jest to olej, czy oliwa z oliwek, masło, smalec, itd. Po użyciu nie należy ich wylewać do zlewu czy toalety, ponieważ może to skończyć się zatkaniem rury kanalizacyjnej – po przelaniu do kanalizacji bowiem tłuszcze błyskawicznie tężeją. Prowadzi to do powstania trudnych do usunięcia zatorów, które blokują odpływ ścieków do sieci, a w konsekwencji – do ich cofania i wybijania. Co więcej, większość oczyszczalni ścieków nie radzi sobie w pełni z usuwaniem oleju ze ścieków, a to kończy się tym, że trafia on do ekosystemu razem z wodą. Sam proces usuwania zatorów jest czasochłonny i kosztowny. 

Ponadto, jeśli mamy do czynienia z gorącym olejem, może on nas poparzyć, jeśli będziemy chcieli go wylać do kanalizacji.

Kompostowanie oleju to również nie jest dobry pomysł – zanieczyszcza on glebę i zabija drobne żyjące w niej organizmy.

Zobacz też: Wielkie plamy oleju na Morzu Bałtyckim. Kolejne kąpieliska są zamykane

W jaki sposób zutylizować olej?

Jak w takim razie pozbyć się resztek tłuszczu po smażeniu? Jeśli ich ilość jest niewielka, możemy, po ostygnięciu, zetrzeć ją ręcznikiem papierowym i wraz z nim wyrzucić do kosza na odpady zmieszane.

Jeżeli tłuszczu jest więcej, to można go przelać do słoika lub innego pojemnika i oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (tzw.PSZOK) lub Mobilnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Warto jednak wcześniej upewnić się, czy lokalny punkt przyjmie tego typu odpady z gospodarstwa domowego – niektóre bowiem przyjmują tłuszcze jedynie z restauracji. 

Listę takich pojemników można znaleźć w Internecie lub zapytać o nie w urzędzie gminy czy dzielnicy.

Co ważne, olej jadalny można poddać recyklingowi. Wtedy staje się on cennym surowcem do dalszego przetwórstwa przemysłowego – może stać się dodatkiem do biopaliw drugiej generacji lub jako surowiec do produkcji paliwa lotniczego pochodzącego wyłącznie z recyklingu. Recykling oleju sprawia, że zmniejsza się konieczność uprawy nasion oleistych do celów przemysłowych i redukuje ilość CO2 emitowanego do atmosfery. 

Wystudzony, zużyty olej należy przelać do plastikowej butelki, a następnie zanieść do specjalnego pojemnika do segregacji zużytego oleju i tłuszczu. Takie pojemniki mają czarne wieko i pomarańczowy kolor kubła. Lepiej nie wlewać oleju do szklanego słoika, ponieważ, po wrzuceniu do pojemnika, może on pęknąć i go zanieczyścić. Ponadto, w procesie oczyszczania, niezbędne będzie usunięcie z oleju odłamków szkła. 

Co można, a czego nie można wrzucać do pojemnika na tłuszcze?

Do pojemnika do segregacji zużytych tłuszczy można wrzucać wszelkie rodzaje olejów i tłuszczów, które są używane w kuchni: olej słonecznikowy, kokosowy, oliwa z oliwek, smalec, margaryny, masło, itd. Nie wolno natomiast wrzucać do tego typu pojemników olejów silnikowych, technicznych lub hydraulicznych. 

Czytaj też: Jak Polacy segregują odpady? Mamy jeszcze sporo do poprawy

Źródło: samorzad.gov.pl, tvn24.pl, zielona.interia.pl

Fot.: Canva (ben-bryant)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.