Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Gdzie wyrzucić zużyte baterie i jaki jest tego sens? [BADANIE]

Gdzie wyrzucić zużyte baterie i jaki jest tego sens? [BADANIE]

Badania mówią jasno: jeszcze nigdy w historii nie produkowaliśmy i nie zużywaliśmy tak wielu baterii. Jak bezpiecznie poddać je recyklingowi po ich wykorzystaniu i dlaczego powinniśmy to robić? 

Reklama

Popyt na baterie rośnie

Według prognoz McKinsey & Company rynek baterii będzie rósł w tempie 25% rocznie, a w przypadku ogniw litowo-jonowych może osiągnąć 30% rocznego wzrostu do 2030. Popyt na baterie nakręca przede wszystkim rozwój przenośnych technologii cyfrowych, banków energii i elektromobilności.

W tym kontekście warto przyjrzeć się temu jak postępujemy ze zużytymi bateriami. Takie badanie przeprowadził Interzero w raporcie „Między plusem a minusem – co Polacy wiedzą o bateriach i jak sobie radzą z ich segregacją?”

W badaniu zapytano o zwyczaje Polaków dotyczące selektywnej zbiórki odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych. Autorzy chcieli poznać ich motywacje i przekonania odnośnie recyklingu baterii. Raport pokazuje wyraźne dysproporcje pomiędzy tym, co oficjalnie deklarujemy, a rzeczywistym sposobem postępowania.

Czy 90% Polaków segreguje śmieci?

Z badania wynika, że tak właśnie deklarujemy – 90% nas segreguje śmieci. Przy czym podział na pięć frakcji (papier, metal i plastik, szkło, bio i odpady zmieszane) stosuje w praktyce ledwie 58% osób.

Szczególnie interesująco wyglądają dysproporcje w segregacji śmieci na tle różnych grup wiekowych. Okazuje się, jak twierdzą autorzy raportu, że im jesteśmy starsi, tym częściej segregujemy odpady. Wśród osób po 60. roku życia ta proporcja wynosi aż 95%! U badanych w wieku 18-24 jest to 80%. Młodsze osoby także częściej nie dostrzegają sensu segregacji odpadów, co może wydawać się zadziwiające, bowiem to najmłodsze pokolenie kojarzone jest często z przestrzeganiem zasad ekologii i eko stylem życia.

Nie tylko baterie – smartfony także

Już w styczniu pisaliśmy o tym, co Polacy robią z zużytym sprzętem elektronicznym. Z badań przeprowadzonych tym razem przez Eurostat „Destination of ICT devices no longer in use” za rok 2022, dowiedzieliśmy się wówczas, że mamy sporo do nadrobienia w kwestii społecznej świadomości na temat postępowania z niechcianą już elektroniką. I nie jest to problem wyłącznie polskich obywateli. Badania o których mowa obejmowały terytorium Unii Europejskiej i wyniki poszczególnych krajów nie różniły się od siebie szczególnie.

Przykładowo, jeśli chodzi o telefony i smartfony, to do recyklingu oddaje je ledwie 12% Polaków. Najwyższy wynik w tym zestawieniu uzyskały Czechy, Austria i Grecja, z wynikami kolejno 15%, 17% i 18%. Prawie połowa Europejczyków tego typu sprzęt gromadzi po prostu w miejscu zamieszkania. 

Za jeden z głównych powodów tego stanu rzeczy wskazuje się brak wiedzy wśród społeczeństwa dotyczącej tego, w jaki sposób bezpiecznie i bez ponoszenia dodatkowych kosztów pozbyć się niechcianych urządzeń.

Podobnie sytuacja prezentuje się w badaniu Interzero, z którego wynika, że 39% Polaków nie jest świadoma, iż recykling baterii jest bezpieczny dla środowiska i pozwala odzyskiwać cenne surowce, a 33% badanych uważa, że w jego okolicy brakuje pojemników na elektrośmieci. Pojemnik na zużyte baterie znajduje się w trzech czwartych gospodarstw domowych.

Dlaczego to ważne, aby segregować baterie?

Dlaczego właściwie powinniśmy oddawać baterie do recyklingu? Głównym powodem jest możliwość odzyskania cennych pierwiastków obecnych w ogniwach baterii, takich jak lit, mangan, nikiel, czy grafit. Pozyskanie tych pierwiastków, niezależnie od źródeł, jest kosztowne i obarczone ryzykiem, a zastąpienie ich w technologiach na tym etapie rozwoju wydaje się po prostu niemożliwe. Znaczenie recyklingu w tym kontekście jest więc zarówno działaniem na rzecz ochrony środowiska, jak i zapewnienia bezpieczeństwa surowcowego Europy – na terenie Unii Europejskiej złoża tych surowców są mocno ograniczone. 

Gdzie oddać zużyte baterie?

Co zatem powinniśmy zrobić ze zużytymi bateriami? Możemy rozpocząć od ustawienia w naszym domu pojemnika przeznaczonego do ich gromadzenia, choćby zwyczajnego kartonu. Ważne jest to, aby nie mieszać baterii z innymi odpadami. Po ich zgromadzeniu, oddajmy je do miejsca selektywnej zbiórki. 

Takie miejsce najłatwiej jest znaleźć wpisując w wyszukiwarkę “Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych” (PSZOK) dla swojej miejscowości. To miejsca, do których można bezpiecznie oddać nie tylko zużyte sprzęty elektroniczne, ale też opony, lekarstwa, czy też, właśnie, baterie. Każda polska gmina powinna posiadać taki punkt.

Innymi miejscami, w których można pozostawić tego typu akcesoria, są chociażby sklepy o powierzchni co najmniej 25m2 prowadzące sprzedaż baterii, których zapewnienie tego typu punktów jest ustawowym obowiązkiem. Specjalne kartony na baterie możemy często spotkać także w zwyczajnych marketach. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby wspomóc środowisko i zadbać o recykling baterii.

Źródła: Interzero, ekobezkantow.pl, esbud.pl
Fot.: bing.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.