Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Co Polacy robią z zużytym sprzętem elektronicznym? [BADANIA]

Co Polacy robią z zużytym sprzętem elektronicznym? [BADANIA]

Badania nie pozostawiają złudzeń – większość z nas nie oddaje do recyklingu zużytych urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, czy laptopy. Z czego to wynika i jak wygląda sytuacja w innych europejskich krajach?

Reklama

Ekotrendy w zakupach

W ostatnich latach można zauważyć dynamicznie rosnące zainteresowanie zrównoważonym stylem życia. Póki co jednak nadal jeszcze niewielki odsetek osób decyduje się na bezpieczne pozbycie się zalegających w domu sprzętów – 33% laptopów i tabletów mieszkańców Europy nadal zbierane jest w domu, a oddawane do recyklingu tylko 10%.

W badaniach prowadzonych w ostatnich latach znaczna część polskich konsumentów podkreślała, że ważne jest dla nich, aby kupowane produkty i usługi były przyjazne dla środowiska. Przykładowo, badanie przeprowadzone przez Stena Recycling, o którym pisaliśmy tutaj, pokazało, że duża grupa polskich konsumentów (59%) uważa także, że należy zakazać produkcji i sprzedaży towarów, których nie można poddać recyklingowi.

Ostatecznie jednak przy zakupie decydujące znaczenie ma bardzo często po prostu zasobność naszego portfela. Biorąc pod uwagę, że ostatni okres minął pod znakiem wysokiej inflacji, mogło to mieć wpływ na spowolnienie trendu wzrostu zainteresowania możliwością recyklingu kupowanych produktów.

Innym trendem sprzyjającym oszczędnościom w elektronice, staje się tzw. smart shopping, ale też naprawa, czy „odświeżenie” sprzętu. Taka praktyka nie tylko jest przyjaźniejsza portfelom, ale również przyczynia się do zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi zużywanymi przy produkcji nowych urządzeń.

–  Pozwala to dłużej użytkować zakupiony sprzęt i przekłada się bezpośrednio na ograniczenie ilości generowanych odpadów elektronicznych. Można przyjść do naszych sklepów i skonsultować z doradcą, czy jest szansa, aby dane urządzenie jeszcze przywrócić do sprawności. Inną opcją jest skorzystanie z bonu na zakupy o wartości uzgodnionej w trakcie wyceny urządzenia – tłumaczy Daniel Mikołajczyk, Dyrektor Zarządzający Pionem Sprzedaży, Członek Zarządu MediaMarkt.

Brak recyklingu elektroniki to nie tylko polski problem

Najnowsze badania Eurostatu „Destination of ICT devices no longer in use” za rok 2022 ukazują w jaki sposób postępujemy z zużytym sprzętem elektronicznym. Wynika z nich, że mamy sporo do nadrobienia w kwestii społecznej świadomości na temat postępowania z niechcianą już elektroniką.

Jeśli chodzi o telefony i smartfony, to do recyklingu oddaje je 12% Polaków. W innych krajach Unii Europejskiej nie jest specjalnie lepiej. Kraje szczycące się najwyższymi wynikami w tym rankingu osiągnęły poziom 15% (Czechy), 17% (Austria) oraz 18% (Grecja). 

Do nich dodajmy jeszcze Chorwację oraz Holandię, czyli kraje, które mają najwyższy odsetek ludzi, którzy nieużywane przez siebie telefony oddają komuś innemu lub sprzedają.

Prawie połowa europejczyków jednak po prostu gromadzi taki sprzęt w domu. Z czego może to wynikać? Chociażby z braku świadomości zarówno o miejscach, jak i w ogóle istnieniu możliwości oddania zużytej elektroniki do punktów recyklingu.

Boimy się oddania sprzętu

Daniel Mikołajczyk z Media Markt przyznał, że klienci w trakcie rozmów z doradcami sklepów wskazywali na problem zużytego sprzętu. Większość osób nie posiadała wiedzy na temat tego jak bezpiecznie i bez ponoszenia dodatkowych kosztów, pozbyć się niechcianych urządzeń.

Wielu ludzi obawia się też, że przekazując urządzenia, ryzykują ujawnienie poufnych danych, plików, zdjęć czy kont użytkowników, co stwarza zagrożenie dla ich prywatności. Z kolei, gdy urządzenia są wciąż sprawne, niektórzy wolą trzymać je na „czarną godzinę”, choć później w praktyce najczęściej stary sprzęt okazuje się i tak już nie działać. W odpowiedzi na te głosy wprowadziliśmy usługę umożliwiającą oddanie urządzeń we wszystkich salonach w zamian za kartę podarunkową do wykorzystania w sieci sklepów MediaMarkt, jednocześnie zapewniając kompletną ochronę danych klientów. W ciągu ostatnich miesięcy zauważyliśmy wyraźny wzrost zainteresowania taką możliwością – mówi Mikołajczyk.

Źródła: informacja prasowa Media Markt, ec.europa.eu

Fot.: bing.com, canva.com/@tiero2

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.