Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Geoinżynieria słoneczna – sposób na walkę ze zmianami klimatu czy niebezpieczne narzędzie? 

Geoinżynieria słoneczna – sposób na walkę ze zmianami klimatu czy niebezpieczne narzędzie? 

Za nami rekordowe temperatury – rok 2024 był najcieplejszym w historii. Poza upałami, doświadczyliśmy też powodzi, huraganów i tornad. Czy rozwiązaniem tych problemów może być geoinżynieria słoneczna? Jakie szanse i zagrożenia wiążą się z próbą “zasłonięcia Słońca”? 

Reklama

Niemal natychmiastowy efekt 

Geoinżynieria słoneczna to zespół działań polegających na manipulowaniu środowiskiem w celu zmniejszenia skutków zmian klimatu. Rozpylane w atmosferze cząsteczki miałyby pochłaniać część światła słonecznego, sprawiając, że mniej ciepła trafiłoby na Ziemię. 

Zastosowanie takiej technologii mogłoby pozwolić na ograniczenie występowania takich zjawisk ekstremalnych, jak upały, ulewne deszcze czy burze. Efekty byłyby niemal natychmiastowe, a ludzkość zyskałaby dodatkowy czas na wprowadzenie zmian gospodarczych. A jakie są zagrożenia?

Moratorium na geoinżynierię?

Doradcy naukowi Komisji Europejskiej stwierdzili, że w Europie powinien zostać wprowadzony zakaz stosowania luster kosmicznych, wybielaczy chmur i innych nieprzetestowanych narzędzi, które mają odbijać promienie słoneczne. Według nich, ryzyko modyfikacji promieniowania słonecznego (SRM), znanego również jako geoinżynieria słoneczna, jest „wysoce niepewne”.

Co więcej, pokusa “łatwego rozwiązania” problemu może zmniejszyć motywację do realizacji celów klimatycznych, pozostawiając losy planety w rękach najbogatszych. Państwa będące w posiadaniu takich technologii mogłyby wykorzystywać je jako alternatywę dla dekarbonizacji. Eksperci zwracają uwagę również na nieprzewidziane skutki uboczne, do jakich może doprowadzić taka technologia. Wiąże się ona m.in. z ryzykiem rozprzestrzeniania się wielu chorób, w tym malarii. 

Nawet jeśli niektóre z tych propozycji mogłyby zapobiec zmianom klimatu, nie zajmują się przyczyną  – powiedziała Barbara Prainsack, przewodnicząca Europejskiej Grupy ds. Etyki w Nauce i Nowych Technologiach. – Prezentowanie ich jako rozwiązań mogłoby zaszkodzić wysiłkom, które już są podejmowane w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i dostosowania się do zmiany klimatu.

Trwają badania

Aktualnie badania nad geoinżynierią słoneczną prowadzi grupa Environmental Defense Fund. Jak zapowiadają, ich badania to nie tylko testowanie nowych technologii, ale też sprawdzanie skutków, jakie może przynieść. 

– Jesteśmy bardzo zaniepokojeni niezamierzonymi konsekwencjami geoinżynierii słonecznej. Z tego powodu skupiamy się na badaniach, które pomogą oszacować potencjalne skutki i przygotować wytyczne niezbędne do pomocy rządom w podejmowaniu świadomych decyzji na temat klimatu – zaznaczyła Lisa Dilling, główny naukowiec w EDF.

Zobacz też: Rok 2024 będzie najcieplejszym w historii pomiarów!

Źródła: The Guardian, Dziennikarz dla Klimatu, oko.press.pl

Fot. Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.