Greckie Tilos: pierwsza wyspa na Morzu Śródziemnym w pełni zasilana z OZE

Na greckiej wyspie Tilos masz większą szansę na trafienie podczas spacerów na zagrożone gatunki orłów czy rzadkie rośliny niż ludzi. Cały teren Wysp Dodekańskich to ogromny rezerwat dzikiej przyrody z ponad 150 gatunkami ptaków i 650 gatunkami roślin. Stałych mieszkańców wyspy jest tutaj około 500.

Swoje unikalne warunki ekologiczne Tilos zawdzięcza sieci podziemnych źródeł, które zasilają moczary. Jednakże ogromną zasługą dla bioróżnorodności wyspy jest także sposób w jaki była i jest zarządzana. Nieżyjący już burmistrz wyspy, Tassos Aliferis, był zadeklarowanym zwolennikiem bezkompromisowej ochrony przyrody i to dzięki niemu Tilos nosi miano „Greckiej zielonej wyspy”.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Alferis jest odpowiedzialny za zakaz polowań obowiązujący od 1993 roku. Obecny burmistrz, Maria Kamma, kontynuuje misję Aliferisa w zakresie zrównoważonego rozwoju wyspy.

Władze przywiązują także wielką wagę do praw człowieka, dlatego na wyspie znaleźć można wielu uchodźców. Istnieje tutaj dla nich schronisko i szkoła, a także szereg miejsc pracy na farmach, gdzie mogą pracować i integrować się z mieszkańcami.

Chcemy ożywić tradycyjne zajęcia, które wymierały z uwagi na spadającą populację, takie jak serowarstwo czy zbieranie ziół leczniczych. Dzięki integracji uchodźców możemy poprawić stan lokalnej ekonomii – mówi Kamma.

Na tym jednak nie koniec rozwoju wyspy. Niebawem będzie ona pierwszym miejscem w basenie Morza Śródziemnego, które zasilane będzie w pełni z energii wiatru i słońca. Póki co do zasilania urządzeń na wyspie importuje się prąd z Kos, gdzie znajdują się generatory zasilane paliwami kopalnymi. Obie wyspy połączono w tym celu podmorskim kablem. Jest to bardzo awaryjne rozwiązanie co sprawia, że na wyspie często brakuje prądu.

Teraz sytuacja ma się zmienić. Na wyspie zainstalowana ma być pojedyncza turbina wiatrowa i niewielka farma fotowoltaiczna. Wyspa objęta zostanie miniaturową siecią przesyłową, która będzie rozprowadzać energię z OZE a także ją magazynować. Niebawem rozpocząć ma się 18-miesięczny program pilotażowy. Inwestycja warta 15 milionów euro finansowana jest między innymi ze środków Komisji Europejskiej. Jeśli okaże się sukcesem, to podobne systemy zainstalowane mają być na innych niewielkich wyspach w całej Europie.

W ramach projektu przewidziano także dofinansowanie do Tilos Park – organizacji non-profit zajmującej się turystyką na wyspie. Promuje ona walory środowiska i kultury wyspy i zachęca do jej odwiedzania. Ma to zwiększyć liczbę turystów, która obecnie sięga około 13 tysięcy osób. Tilos ma być celem zwłaszcza dla ceniących sobie ekologię osób, które pragną korzystać z licznych szlaków górskich, ścieżek rowerowych czy spływów kajakowych.

Tilos ma wielu lojalnych fanów, którzy przybywają corocznie na wyspę od 30 lat – mówi Kamma: teraz jednakże trafia do nas sporo nowych turystów, którzy usłyszeli o wyspie dzięki naszym projektom odnawialnym. Są to głównie młodzi ludzie. Podoba im się to co i jak robimy i bardzo wspierają nasze starania”. Burmistrz ma nadzieję, że starania przełożą się na zwiększenie liczby turystów, co z kolei spowoduje napływ dodatkowych środków na inwestycje, za które planuje się budowę między innymi zasilanego fotowoltaiczne oświetlenia ulic, stacji ładowania pojazdów elektrycznych czy też wyposażenie pracowników władz w skutery zasilane elektrycznie.

Często małym wyspom trudno zerwać z tradycją, ale w Tilos zawsze witaliśmy alternatywy” mówi burmistrz. „Jeśli my możemy, to każdy może! – dodaje Kamma.