Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Haaziq Kazi – w walce o czyste oceany

Haaziq Kazi – w walce o czyste oceany

W wodach całego świata unosi się ponad 5 bilionów kawałków plastiku. Odpady plastikowe potrafią dotrzeć wszędzie – od mroźnych terenów Bieguna Północnego do głębokich na 12 km warstw oceanu. Ale plastik nie ma szans w obliczu niezłomnej woli Haaziqa Kaziego, który dąży do oczyszczenia oceanów przy użyciu genialnego wynalazku.

Reklama

Wszystko zaczęło się… od zadania domowego

Podczas jednej z lekcji w szkole w indyjskim Pune nauczyciel poprosił uczniów, aby wypowiedzieli się na temat czegoś, co jest dla nich ważne. Jednym z adresatów pytania był 12-letni Haaziq Kazi, który właśnie w tamtym czasie obejrzał kilka filmów dokumentalnych o szkodliwym wpływie plastiku na oceany, środowisko naturalne i zdrowie ludzi. Chłopiec wyraził troskę o dobrostan przyrody i społeczeństwa. Nie wiedział jeszcze wtedy, jak może przeciwdziałać wszechobecnemu plastikowi…

Haaziq Kazi 2
Haaziq Kazi w czasie jednego z wystąpień, źródło: Ervis Foundation

Narodziny ERVIS

Kiedy w szkole został ogłoszony konkurs na innowacyjny projekt, który rozwiązuje konkretne problemy, Haaziq nie miał wątpliwości czego powinien dotyczyć.

– Pewnego dnia, kiedy myłem ręce, zauważyłem jak woda odpływa do leja – wspomina Haaziq i dodaje – Kiedy zobaczyłem wir wody znikającej w odpływie, pomyślałem, że tę samą koncepcję można wykorzystać do zasysania odpadów z oceanów. 

Idea Haaziqa zaczęła się urzeczywistniać. Chłopiec podjął współpracę z naukowcami i projektantami, aby opracować model statku ERVIS

Futurystyczna maszyna umożliwia czyszczenie oceanu z odpadów unoszących się na jego powierzchni oraz tworzenie dokładnej ich analizy. 

Jak działa wynalazek?

– Statek jest dużą łodzią napędzaną wodorem i odnawialnym gazem ziemnym, z otaczającymi go różnymi przedziałami i spodkami – komentuje Haaziq.

Unoszące się na powierzchni spodki poruszają się spiralnie, dzięki czemu tworzą wir zasysający odpady do środka. W centrum spodków znajduje się wylot połączony z pięcioma komorami, przeznaczonymi na zużyty olej oraz mikro, małe, średnie i duże odpady. 

ERVIS
Statek ERVIS, zaprojektowany przez Haaziqa Kaziego, oczyszcza oceany z odpadów, źródło: Ervis Foundation

– Wyobraźcie sobie, że ERVIS jest ogromnym odkurzaczem z wieloma rurami podłączonymi do wielu worków na kurz. Gdy odpady dostaną się do komór, ERVIS je analizuje, segreguje, a następnie zwraca przefiltrowaną wodę do oceanu, bez szkody dla życia morskiego obrazowo tłumaczy chłopiec i dodaje – Następnie zebrane odpady trafiają do recyklingu.

Wyzwania i możliwości

Oczyszczenie oceanu jest ogromnym wyzwaniem. Ciągle ok. 1 mln ptaków umiera rocznie z powodu spożycia plastiku, natomiast ok. 66% ryb złowionych na całym świecie posiada kawałki plastiku w przewodzie pokarmowym. Plastikowe odpady w wodach stanowią także zagrożenie dla ludzi. 92% wszystkich marek soli zawiera zanieczyszczenia z tworzyw sztucznych.

– Uważam, że ignorancja jest obecnie największym zagrożeniem dla naszej planety. Żyjemy w świecie, w którym każdy z nas przyczynia się do szkody dla planety. Mam nadzieję, że jeśli będziemy dokonywać bardziej świadomych wyborów, Ziemia będzie dla nas o wiele piękniejszym miejscem do życia. Kiedy mówię o “nas” mam na myśli nie tylko ludzi, lecz także zwierzęta, rośliny, wodę, powietrze… cały ekosystem, który tworzy naszą wspaniałą planetę – mówi Haaziq. 

Zapytany o motywację oraz nieustającą determinację, Haaziq odpowiada:

– Na świecie są dwa rodzaje ludzi – Ci, którzy stwarzają problemy oraz Ci, którzy je rozwiązują.

Nastolatek jako jedną ze swoich inspiracji wymienia Elona Muska. Twierdzi, że to dzięki niemu uwierzył, że posiada wszystko czego potrzeba do rozwiązania największych problemów. Taką samą postawę proponuje przyjąć każdemu, komu los naszej planety nie jest obojętny. 

Dodajmy, że ERVIS to nie tylko statek, ale cała idea, którą realizuje Fundacja Ervis. Fundacja jest też członkiem inicjatywy BlueCommunities, w ramach której działa na rzecz edukacji społeczności na temat znaczenia ochrony oceanów.

Zaciekawiła Cię postać Haaziqa Kaziego? Chcesz poznać więcej historii osób, które robią coś dobrego z myślą o planecie? Koniecznie sprawdź inne teksty z cyklu Wątek na piątek.

źródło: plasticoceans.org, ervisfoundation.org/ervis-the-ship, fot. główne: Haaziq Kazi, źródło: Ervis Foundation

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.