Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Samica ssaka z gatunku diugoni – tajlandzki symbol ochrony zwierząt, zdechła po spożyciu plastiku

Samica ssaka z gatunku diugoni – tajlandzki symbol ochrony zwierząt, zdechła po spożyciu plastiku

Marium, 8-miesięczna samica ssaka z gatunku diugoni, zdechła na skutek spożycia plastiku. Zwierzę było gwiazdą tajlandzkiego internetu.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Kilkumiesięczne, osierocone zwierzę zostało znalezione w kwietniu bieżącego roku nieopodal plaży Krabi w południowej Tajlandii. Porzuconym przez matkę diugoniem zajęli się weterynarze i wolontariusze, którzy kilka razy dziennie dopływali do ssaka, by go dokarmiać i monitorować stan jego zdrowia. Regularnie tworzone filmy i fotografie prezentujące dokarmianie Marium przez biologów szybko sprawiły, że zwierzę zyskało liczne grono fanów – zostało gwiazdą tajlandzkiego internetu i stało się symbolem działań na rzecz ochrony zwierząt i ocalenie oceanów.

W połowie sierpnia bieżącego roku biolodzy opiekujący się zwierzęciem zauważyli, że stało się ono osowiałe i odmawia przyjmowania pokarmów. Zwierzę poddano leczeniu, jednak wysiłki weterynarzy nie przyniosły rezultatu – po kilku dniach Marium padła. Wyniki autopsji wykazały, że w żołądku diugonia znajdował się kawałek plastiku. Doprowadził on do zatkania jelit i stanu zapalnego, co w konsekwencji spowodowało wstrząs i śmierć zwierzęcia.

Tajlandzki Departament Parków Narodowych, Dzikiej Przyrody i Ochrony Roślin prosi o wyciągnięcie wniosków ze zgonu Marium, spowodowanego zanieczyszczeniem mórz i oceanów plastikiem. Zdaniem naukowców każdego roku do oceanów trafia ok. 8 mln ton plastikowych odpadów, silnie wpływając na życie i zdrowie wodnych stworzeń.

Nie jest to pierwszy przypadek zwierzęcia zdychającego na skutek spożycia plastikowych odpadów. Tylko w tym roku podobną śmierć poniosło co najmniej kilka wielkich morskich ssaków, w tym ciężarna samica walenia. Smutny rekord należy jednak do wieloryba, w którego żołądku znaleziono aż 40 kg plastiku.

Diugoń to morski ssak zamieszkujący obszar indopacyficzny. Dorosłe osobniki osiągają wagę około 400 kg oraz 3 metry długości. Zwierzęta te są roślinożerne, żywią się trawą morską. Rozmnażają się bardzo wolno – samica po raz pierwszy rodzi zazwyczaj między 10. a 17. rokiem życia. Wydaje na świat zwykle jedno młode, którym następnie opiekuje się przez kilka lat. Populacja tych zwierząt sukcesywnie się zmniejsza. W „Czerwonej księdze gatunków zagrożonych” diugonie figurują jako gatunek narażony na wyginięcie.

Fot: Natarika Chansue

źródło: npr.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.