W brzuchu ciężarnej samicy wieloryba znaleziono 22 kilogramy plastikowych odpadów

Kolejny wieloryb padł ofiarą plastikowych odpadów. Jak poinformowała stacja CNN, w ostatnich dniach marca bieżącego roku na brzegu jednej z włoskich wysp natrafiono na martwe ciało walenia. Sekcja zwłok zwierzęcia wykazała, że w żołądku kaszalota znajdowały się 22 kilogramy plastikowych odpadów.  Dodatkowo wyszło na jaw, że w ciele samicy znajdował się martwy płód.  

Luca Bittau, jeden z przedstawicieli organizacji SeaMe (Scientific Education & Activities in the Marine Environment) z Sardynii wskazał, co konkretnie znaleziono w brzuchu wieloryba. Były to między innymi sieci rybackie, worki na śmieci, liny, rury, opakowanie po płynie do prania oraz inne przedmioty, których nie dało się już zidentyfikować.  

Fotowoltaika od Columbus Energy

– Ten kaszalot został znaleziony martwy w Porto Cervo na Sardynii: w brzuchu miał płód i 22 kg plastiku… Czy jest jeszcze ktoś, kto mówi, że to nie są ważne problemy? Dla mnie tak, i to są priorytety – napisał włoski minister środowiska Sergio Costa za pośrednictwem Twittera. Polityk dodał, że zgodnie z dyrektywą unijną od 2021 r. zacznie obowiązywać zakaz używania i wyrzucania plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku, a Włochy będą jednym z pierwszych państw, które wdrożą to rozporządzenie. – Rozpoczęła się wojna z jednorazowym plastikiem. I nie zatrzymamy się tutaj – dodał minister.  

To kolejny przypadek wieloryba, który zdechł w związku ze spożyciem plastikowych odpadów. Pod koniec lutego 2018 r. informowaliśmy, że na południowym wybrzeżu Hiszpanii natrafiono na zwłoki młodego wieloryba. W jego żołądku znaleziono 29 kilogramów plastikowych odpadów, wśród których znalazły się fragmenty butelek, kawałki lin czy torby wykonane z tworzywa sztucznego. Kilka miesięcy później u wybrzeży Tajlandii natrafiono na chorego grindwalda. Lokalni weterynarze usiłowali pomóc zwierzęciu, które po paru godzinach od wyłowienia wypluło kilka foliowych toreb. Wielorybowi nie udało się jednak pomóc – zdechł po pięciu dniach cierpienia. W jego żołądku znaleziono 8 kilogramów plastikowych odpadów, które bezpośrednio przyczyniły się do jego śmierci. 

Niechlubnym rekordzistą jest jednak wieloryb znaleziony u wybrzeży Filipin, w którego ciele znaleziono 40 kilogramów plastikowych odpadów.

Źródła: edition.cnn.com, fakty.interia.pl