W brzuchu ciężarnej samicy wieloryba znaleziono 22 kilogramy plastikowych odpadów

Kolejny wieloryb padł ofiarą plastikowych odpadów. Jak poinformowała stacja CNN, w ostatnich dniach marca bieżącego roku na brzegu jednej z włoskich wysp natrafiono na martwe ciało walenia. Sekcja zwłok zwierzęcia wykazała, że w żołądku kaszalota znajdowały się 22 kilogramy plastikowych odpadów.  Dodatkowo wyszło na jaw, że w ciele samicy znajdował się martwy płód.  

Luca Bittau, jeden z przedstawicieli organizacji SeaMe (Scientific Education & Activities in the Marine Environment) z Sardynii wskazał, co konkretnie znaleziono w brzuchu wieloryba. Były to między innymi sieci rybackie, worki na śmieci, liny, rury, opakowanie po płynie do prania oraz inne przedmioty, których nie dało się już zidentyfikować.  

– Ten kaszalot został znaleziony martwy w Porto Cervo na Sardynii: w brzuchu miał płód i 22 kg plastiku… Czy jest jeszcze ktoś, kto mówi, że to nie są ważne problemy? Dla mnie tak, i to są priorytety – napisał włoski minister środowiska Sergio Costa za pośrednictwem Twittera. Polityk dodał, że zgodnie z dyrektywą unijną od 2021 r. zacznie obowiązywać zakaz używania i wyrzucania plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku, a Włochy będą jednym z pierwszych państw, które wdrożą to rozporządzenie. – Rozpoczęła się wojna z jednorazowym plastikiem. I nie zatrzymamy się tutaj – dodał minister.  

To kolejny przypadek wieloryba, który zdechł w związku ze spożyciem plastikowych odpadów. Pod koniec lutego 2018 r. informowaliśmy, że na południowym wybrzeżu Hiszpanii natrafiono na zwłoki młodego wieloryba. W jego żołądku znaleziono 29 kilogramów plastikowych odpadów, wśród których znalazły się fragmenty butelek, kawałki lin czy torby wykonane z tworzywa sztucznego. Kilka miesięcy później u wybrzeży Tajlandii natrafiono na chorego grindwalda. Lokalni weterynarze usiłowali pomóc zwierzęciu, które po paru godzinach od wyłowienia wypluło kilka foliowych toreb. Wielorybowi nie udało się jednak pomóc – zdechł po pięciu dniach cierpienia. W jego żołądku znaleziono 8 kilogramów plastikowych odpadów, które bezpośrednio przyczyniły się do jego śmierci. 

Niechlubnym rekordzistą jest jednak wieloryb znaleziony u wybrzeży Filipin, w którego ciele znaleziono 40 kilogramów plastikowych odpadów.

Źródła: edition.cnn.com, fakty.interia.pl