40 kilogramów plastikowych śmieci znaleziono w brzuchu martwego wieloryba

Jak poinformowało BBC, na początku marca bieżącego roku u wybrzeży Filipin natrafiono na martwego wieloryba. Sekcja zwłok zwierzęcia wykazała, że w jego żołądku znajdowało się 40 kilogramów plastikowych odpadów. Martwy wieloryb był przedstawicielem gatunku zyfia gęsiogłowa.

Naukowcy obecni przy badaniach zwłok zwierzęcia podkreślają, że do tej pory jeszcze nigdy nie spotkali się z taką ilością plastikowych odpadów znalezionych w żołądku morskiego stworzenia. – Nie byłem przygotowany na taką ilość plastiku – przyznał w wywiadzie dla stacji CNN Darrell Blatchley, założyciel i prezes D’Bone Collector Museum. – Było tego tak dużo, że plastik zaczął się zwapniać.

Pracownicy instytucji opublikowali listę odpadów, które znaleźli w żołądku martwego wieloryba. Wśród nich znalazło się m.in. kilkanaście opakowań po ryżu, a także mnóstwo reklamówek stosowanych podczas zakupów.

Wykorzystywanie plastikowych opakowań jednorazowego użytku jest szczególnym zagrożeniem dla dziko żyjących wodnych stworzeń. Jak podaje BBC, z badania przeprowadzonego w 2015 r. przez naukowców z agencji ochrony środowiska Oceans Conservancy oraz z McKinsley Center for Business and Environment wynika, że pięć krajów azjatyckich, wśród których znalazły się Chiny, Filipiny, Indonezja, Tajlandia i Wietnam, jest odpowiedzialnych za 60% plastikowych odpadów, które trafiają do oceanów.

To nie pierwszy taki przypadek, w którym morskie stworzenie ponosi śmierć ze względu na nadmierne spożycie szkodliwego plastiku. W lutym minionego roku informowaliśmy, że u wybrzeży Hiszpanii natrafiono na zwłoki wieloryba. Sekcja wykazała, że w żołądku zwierzęcia znajdowało się 29 kilogramów plastikowych śmieci.

Podobna sytuacja miała miejsce kilka miesięcy później. Wówczas u wybrzeży Tajlandii, nieopodal granicy z Malezją znaleziono chorego grindwala. Zwierzę próbowano leczyć, jednak wysiłki weterynarzy spełzły na niczym: zwierzę zmarło po kilku dniach męczarni. Przed śmiercią wieloryb zdążył wypluć kilka plastikowych toreb. Sekcja zwłok wykazała, że w żołądku zwierzęcia znajdowało się około 8 kilogramów plastikowych śmieci.